Iława. Odbyła się konferencja „Razem w życiu i pracy – w świetle konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami”
30 września 2013 r. w Hotelu Port 110 w Iławie odbyła się konferencja pn. „Razem w życiu i pracy – w świetle Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami”, której organizatorem było iławskie Koło PSOUU. Tematem konferencji było mieszkalnictwo dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz aktywizacja zawodowa osób z tym rodzajem niepełnosprawności.
Na konferencję przybyli przedstawiciele władz lokalnych, m.in. Wiesław Olszewski (Wicestarosta Powiatu Iławskiego), Andrzej Lewandowski (Zastępca Burmistrza Miasta Iławy), Bogusław Wylot (Zastępca Wójta Gminy Iława) oraz członkowie Rady Powiatu Iławskiego, Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, członkowie Rady Miejskiej i Rady Gminy w Iławie, a także przedstawiciele instytucji powiatowych i miejskich. Szczególnym gościem był także Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON Kamil Petynka. Licznie przybyli również przedstawiciele placówek i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, rodzice i same osoby z niepełnosprawnością. Łącznie w konferencji wzięło udział ok. 130 osób.
Gospodarzami spotkania byli Self-Adwokaci działający przy PSOUU Koło w Iławie. Słowo wstępne wygłosił przewodniczący PSOUU Koło w Iławie Krzysztof Czupryński, który w swojej wypowiedzi nawiązał do 50-letniej historii Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, a także 20-letniej historii Warsztatu Terapii Zajęciowej w Iławie. Następnie głos zabrała dr Monika Zima-Parjaszewska (wiceprezeska w ZG PSOUU, prawnik, wykładowca na APS w Warszawie) i omówiła konsekwencje ratyfikacji Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami w świetle doświadczeń i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. W swojej wypowiedzi podkreślała, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają takie same potrzeby i pragnienia jak większość ludzi, chcą być samodzielne i niezależne, a wsparcia potrzebują tylko w niektórych obszarach życia. Zwracała uwagę na fakt, iż ratyfikacja Konwencji zapewnia osobom z niepełnosprawnością intelektualną prawo do godnego życia, m.in. pracy, mieszkania, nauki, zakładania rodziny i w ogóle decydowania o sobie. Potwierdzeniem tego były wypowiedzi Self-Adwokatów.
Druga część konferencji poświęcona była głównie zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Najpierw wysłuchano fragmentów przemówienia Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz z debaty sejmowej z okazji obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną i Jubileuszu 50-lecia PSOUU, która miała miejsce w maju bieżącego roku. Następnie przedstawiono doświadczenia z aktywizacji zawodowej uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Iławie. Na temat pracy osób z niepełnosprawnością intelektualną wypowiedziała się Krystyna Gogolin (Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 5 w Iławie), która przyjmowała u siebie praktykantów z niepełnosprawnością intelektualną na stanowiskach pomocy kuchennej i sprzątaczki. Mówiła o ich zaangażowaniu w pracę, umiejętnościach, odpowiedzialności za powierzone zadania i dobrych relacjach ze współpracownikami. Następnie uczestnicy WTZ przygotowujący się do pracy opowiadali o swoich doświadczeniach i przeżyciach związanych z odbywanymi praktykami w różnych miejscach, tj. schronisko dla zwierząt, baza wioślarska, hurtownia papiernicza, sklep RTV i AGD. Uzupełnieniem ich wypowiedzi były prezentowane na slajdach zdjęcia. Kolejnym punktem konferencji był panel dyskusyjny, do którego Self-Adwokaci zaprosili wybranych gości. Udział w nim wzięli dyrektor PFRON, wiceburmistrz, prezes ITBS, dyrektor PUP, dyrektor MOPS, przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia „Promyk” oraz rodzic osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Self-Adwokaci zadawali pytania związane z treścią konferencji, tzn. dotyczące obecnych i przyszłych możliwości mieszkalnictwa i zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną w Iławie i okolicy.
Uczestnicy konferencji podkreślali, iż podczas spotkania poruszone zostały bardzo ważne tematy, przedstawiono interesujące i nowe treści. Konferencja zakończyła się niespodziewanym, miłym akcentem – złożeniem życzeń i upominków na ręce kierownika WTZ i przewodniczącego iławskiego Koła PSOUU przez zaprzyjaźnione placówki (WTZ-y z Ostródy, Susza, Lubawy, Morąga, Biskupca oraz DPS z Lubawy) z okazji 20-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Iławie.
Źródło: PSOUU Koło w Iławie