Iława. Działania Zespołu Rehabilitacyjno–Terapeutyczny dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
Zespół Rehabilitacyjno–Terapeutyczny dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej działa w Iławie od 2006 r. Od 4 maja 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. realizuje projekt "Wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania". Wszystkie usługi mają charakter bezpłatny.
Zespół Rehabilitacyjno–Terapeutyczny powstał z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie w 2006 r. Na dzień dzisiejszy z naszych usług skorzystało ponad 120 dzieci i młodzieży, oraz dodatkowo ich rodzice i opiekunowie. Głównym celem jaki stawia przed sobą Zespół, jest prowadzenie interdyscyplinarnej pomocy dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz ich rodziców i opiekunów. Zespół Rehabilitacyjno–Terapeutyczny zatrudnia m.in. specjalistów z zakresu fizjoterapii, logopedii, terapeutów zajęć indywidualnych i grupowych jak również psychologa. Dzięki profesjonalnej diagnozie i wczesnemu wdrożeniu terapii i rehabilitacji jesteśmy w stanie w dużym stopniu ograniczać negatywne skutki niepełnosprawności, wzmacniać mocne strony każdego podopiecznego, kompensując tym samym deficyty rozwojowe.
Zespół działa również po to, by wspierać rodzinę dziecka niepełnosprawnego m.in. poprzez dostarczanie rodzicom informacji o uprawnieniach i możliwych formach pomocy, niezbędnych adresach. W tym celu nasi specjaliści z Punktu Doradczo–Informacyjnego prowadzą poradnictwo psychologiczne oraz społeczno–prawne. Istnieje możliwość skorzystania z konsultacji z zakresu rehabilitacji ruchowej, w ramach którego prowadzimy wczesną diagnozę dla dzieci w przedziale wiekowym 0-3.
W ramach działań Zespołu powołana została Grupa Wsparcia Rodziców Dzieci z Niepełnosprawnością. Spotkania grupy z psychologiem odbywają się raz w miesiącu. Nasze działania nie ograniczają się tylko do terapii i rehabilitacji. Organizujemy liczne wyjazdy rekreacyjne, pikniki, zajęcia z hydro- i hipoterapii, jak również imprezy okolicznościowe tj. Dzień Dziecka, Andrzejki czy Jasełka. Prowadzimy kółka tematyczne, tak by każdy z naszych podopiecznych miał możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Są to: zajęcia kulinarne, ceramiczne, komputerowe, plastyczne i fotograficzno–krajoznawcze.
Oprócz działalności typowo terapeutycznej pragniemy również realizować misję społeczną - zmniejszać bariery, niechęć i strach wobec niepełnosprawności u osób w pełni sprawnych. Zespół Rehabilitacyjno-Terapeutyczny sprzyja nawiązaniu nowych znajomości i kontaktów społecznych, co nie pozostaje bez znaczenia dla dzieci i młodzieży, która często jest izolowana od rówieśników.
Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w wieku od 3 do 24 rż., jak również w ramach wczesnej diagnozy dla dzieci od pierwszych tygodni po urodzeniu do 3 rż. z terenu powiatu iławskiego i nowomiejskiego. Z zajęć w naszym Zespole mogą skorzystać dzieci i młodzież posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. W przypadku dzieci w przedziale wiekowym 0-3 wystarczy aktualna dokumentacja medyczna.
Działalność Zespołu Rehabilitacyjno - Terapeutycznego możliwa jest dzięki dofinansowaniom pochodzącym z:
- Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu "Wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania",
- Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu "Kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w Zespole Rehabilitacyjno–Terapeutycznym",
- Gminy Miejskiej w Iławie i Gminy Wiejskiej w Iławie w ramach projektu "Poprawa stanu zdrowia dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w ramach pracy zespołu rehabilitacyjnego",
- Powiatu Iławskiego w ramach projektu "Poprawa stanu zdrowia dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w ramach prac Zespołu Rehabilitacyjno–Terapeutycznego" oraz
- Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego w ramach projektu "Aktywni bez barier".
Partnerem naszych działań jest Iławskie Centrum Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oddział miejsko – gminny w Iławie.
Źródło: PSOUU Koło w Iławie