Składanie życzeń, wysyłanie kartek, uroczyste ogniska i zbiórki poświęcone historii, oraz wyróżnienie wybitnych osobowości w środowisku harcerskim – 22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej, najważniejsze święto harcerzy i skautów z całego świata. Upamiętnia ono urodziny założyciela skautingu, lorda Roberta Baden-Powella i jego żony lady Olave Baden-Powell.
– Związek Harcerstwa Polskiego tradycyjnie obchodzi to święto, między innymi organizując zbiórki tematyczne z okazji Dnia Myśli Braterskiej i wspominając prekursorów skautingu – małżeństwo Baden-Powellów. Tradycją jest też spotkanie z Prezydentem RP i ogłoszenie zwycięzców Plebiscytu Instruktorskiego „Niezwyczajni” – mówi rzeczniczka prasowa ZHP hm. Martyna Kowacka. Wyjaśnia także, że plebiscyt pozwala wyłonić tych instruktorów harcerskich, którzy osiągnęli szczególne sukcesy wychowawcze w poprzednim roku.
Niezwyczajni 2018
Uroczysta gala, podczas której zostaną ogłoszeni zwycięzcy ogólnopolskiego Plebiscytu Instruktorskiego „Niezwyczajni 2018” odbędzie się w tym roku 23 lutego w kopalni Guido w Zabrzu. Do plebiscytu zgłoszone zostały osiągnięcia i wydarzenia, które miały miejsce w 2018 roku. Kandydatów do plebiscytu mogły zgłaszać drużyny harcerskie, inne jednostki organizacyjne ZHP, pojedynczy harcerze i instruktorzy, rodzice, przyjaciele i sympatycy harcerstwa.
Od lat tradycyjnie nagrody przyznawane są w różnych obszarach działalności harcerskiej. W tym roku poznamy Niezwyczajnych w kategoriach: najbardziej efektywnego zarządzania, najskuteczniejszej harcerskiej służby, najlepszego harcerskiego specjalisty, komendanta szczepu i młodego lidera. W tym roku, oprócz powyższych, zostaną przyznane wyróżnienia dodatkowe.
– Rok 2018 był dla wszystkich szczególny, gdyż świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi hm. Martyna Kowacka. – Dlatego też wyróżnienie „Niezwyczajne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości” to przestrzeń do nagrodzenia najciekawszych przedsięwzięć zorganizowanych właśnie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gala z okazji Dnia Myśli Braterskiej, podczas której zostaną ogłoszeni „Niezwyczajni 2018”, będzie transmitowana przez harcerską telewizję internetową ZHP360.
Okolicznościowe zbiórki i spotkania
Tradycją święta harcerzy stało się też organizowanie zbiórek, poświęconych szerzeniu wiedzy na temat korzeni ruchu i zacieśniających więzi między harcerzami.
– Tego dnia chcemy czuć się wspólnotą jeszcze silniej niż na co dzień, poczuć, że jesteśmy jedną rodziną – mówi hm. Martyna Kowacka.
– Dlatego też tak ważne są nasze okolicznościowe spotkania, podczas których przybliżamy postacie prekursorów skautingu, Roberta i Olave Baden-Powellów. Ma to wielkie znaczenie szczególnie dla najmłodszych harcerzy i harcerek, którzy dzięki temu mogą poczuć smak braterstwa – podkreśla rzeczniczka ZHP. Takie zbiórki z okazji Dnia Myśli Braterskiej organizowane są w ramach poszczególnych drużyn, hufców lub w formie weekendowych biwaków, na których poznają się harcerze i harcerki z różnych stron Polski.
– Duży nacisk kładziemy na to, aby nasi podopieczni mieli świadomość, jak ogromny zasięg ma ruch skautowy na świecie i że jesteśmy jego częścią – podkreśla hm. Martyna Kowacka.
Dlatego też z okazji Dnia Myśli Braterskiej w mediach społecznościowych zostaną zaprezentowane kartki z pozdrowieniami, wysłane z okazji tego święta harcerzom i harcerkom w Polsce i skautom z zagranicy. Akcja pisania kart okolicznościowych, wykonywanych własnoręcznie przez zastępy, drużyny, albo indywidualnie – to już tradycja w środowisku harcerskim.
Co roku w Dzień Myśli Braterskiej przedstawiciele organizacji harcerskich objętych patronatem Prezydenta RP są gośćmi Pałacu Prezydenckiego. – Na takie spotkanie zapraszane są osoby, które w minionym roku zdobyły najwyższy stopień instruktorski w naszej organizacji, czyli stopień harcmistrza – opowiada rzeczniczka ZHP. – Na te wyjątkowe spotkania 22 lutego do Warszawy zjeżdżają się harcmistrzowie z całej Polski. Zdarza się też, że przedstawiciele naszego środowiska spotykają się z Prezydentem w innym mieście. Na przykład w roku ubiegłym miało to miejsce w Rezydencji Prezydenckiej w Wiśle, bo tam akurat przebywał.
Dzień Myśli Braterskiej to również okazja do zapoznania się z propozycjami Światowej Organizacji Przewodniczek i Skautek. Przygotowane przez nią materiały programowe przetłumaczyliśmy na język polski, aby mogły z niej korzystać jednostki w całej Polsce – wymienia hm. Martyna Kowacka.
Dzień Myśli Braterskiej od 96 lat
Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej powstała w 1926 roku na IV Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w Stanach Zjednoczonych w Camp Edith Macy. Delegatki postanowiły wtedy ustanowić szczególny dzień, w którym ich środowisko będzie świętować międzynarodową przyjaźń w ramach skautingu. Tego dnia skauci mieli składać sobie życzenia i wzajemne podziękowania. Uczestniczki konferencji wybrały 22 lutego, dzień podwójnych urodzin – założyciela skautingu lorda Baden-Powella i jego żony lady Olave Baden-Powell, Naczelnej Skautki Świata.
W Polsce, podczas VII Konferencji Światowej w 1932 roku, pojawił się pomysł, aby w ramach Dnia Myśli Braterskiej skautki złożyły datki, przeznaczone na wspieranie swojego środowiska w innych krajach. Lady Olave Powell wezwała wówczas wszystkie skautki, aby przekazały na ten cel symbolicznego pensa i tak powstał Fundusz Dnia Myśli Braterskiej.
Pierwszy obóz skautowy na świecie odbył się z inicjatywy Roberta Baden-Powella w 1907 roku na brytyjskiej wyspie Brownsea. Jego przebieg wyznaczyły założenia napisanej przez lorda książki „Scouting for a Boys”, a obóz okazał się ogromnym sukcesem. Uczestnikami tego pierwszego obozu byli zarówno uczniowie ekskluzywnych szkół Harrow i Eton, jak i uczniowie szkół podmiejskich, dzieci robotników i chłopów. Od tego momentu rozpoczęła się światowa popularyzacja ruchu skautowego.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23