W poniedziałek siódmego września ponad sto młodych niepełnosprawnych osób z siedmiu krajów Europy zmierzy się w różnych grach na warszawskiej Agrykoli. Zabawa odbędzie się w ramach trwającego od czwartego września Tygodnia Integracji Europejskiej. W tym roku gospodarzem „Gier bez granic” jest Polska, a za organizację wzięło się Stowarzyszenie Spokojne Jutro. Polska ma już swoją reprezentację i kapitana. W zbliżający się weekend polskie dzieciaki poznają uczestników zabawy z innych krajów.
Wszystko zaczęło się od powstania szkoły, której zadaniem była opieka i odpowiednie kształcenie osób niepełnosprawnych. Szybko okazało się jednak, że pomysłów na dodatkową działalność i inicjatywy jest tak wiele, że najlepszą organizacją mogącą je realizować byłoby stowarzyszenie. Rodzice, dyrekcja szkoły oraz inne osoby zaangażowane z los niepełnosprawnej młodzieży i życie Szkoły Specjalnej nr 109 w Warszawie powołali do życia Stowarzyszenie Spokojne Jutro.
Działalność stowarzyszenia szybko otworzyła przed szkołą i młodzieżą nowe możliwości współpracy z innymi placówkami tego typu za granicą. Tak zaczęła się przygoda z „Grami bez granic:
– W tych grach uczestniczymy już od kilkunastu lat. Najpierw zagraliśmy w Niemczech. Organizowała ją bardzo podobna do naszej placówka szkolna. Teraz co dwa lata podobna impreza odbywa się w innym europejskim kraju – wspomina Anna Lechowicz, prezes Stowarzyszenia Spokojne Jutro.
W tym roku gospodarzem Tygodnia Integracji Europejskiej, w ramach którego rozgrywają się „Gry bez granic”, została Polska. Środki na zorganizowanie zawodów, zaproszenie drużyn z innych krajów oraz ich pobyt w Polsce pochodzą z dotacji celowej z Miejskiego Biura Sportu w Warszawie. Dotacja wystarczyła na zorganizowanie naprawdę dużej imprezy.
– Dzięki pozyskanym środkom nasz projekt może mieć taki rozmach. Uroczysty koncert odbędzie się w Sali Kongresowej, dla uczestników gier przygotowaliśmy puchary, a dla wszystkich obecnych koszulki i inne gadżety promujące Tydzień Integracji – mówi Lechowicz.
Wszystko, jak zawsze, zaczyna się od napisania projektu. Do poszczególnych jednostek administracyjnych Urzędu Miasta co roku spływają tysiące podań i projektów.
– Nam się udało. Dostaliśmy tyle pieniędzy, że na wszystko wystarczyło i nie musieliśmy oszczędzać – przyznaje prezes Stowarzyszenia. – Przede wszystkim postawiliśmy na integrację, i to aż na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze w naszej drużynie nie wszyscy są niepełnosprawni. Grać będzie jedna dziewczynka pełnosprawna z innej szkoły, z którą współpracujemy. Ponadto cztery z ośmiu osób wchodzących w skład drużyny jeździ na wózkach, a więc mamy do czynienia z osobami o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności.
Druga płaszczyzna to integracja międzynarodowa i międzykulturowa. Młodzież musi między sobą nawiązać kontakt, jakoś się porozumieć. I to się udaje doskonale, pomimo tego, że jest przecież bariera językowa i sprawnościowa.
Pokonywanie tych barier to także zadanie wymyślonych przez pedagogów ze Szkoły Specjalnej nr 109 gier, w których zmierzą się uczestnicy. Motywem przewodnim będzie turniej rycerski, a każda gra ma odpowiadać zdobywaniu jakiejś sprawności rycerskiej.
Młodzież nie zna ani dokładnych zasad gier, ani ich przebiegu. Wszystko ma opierać się na zasadzie wzajemnego zaufania i współpracy, która ułatwi przejście przez każdą z gier. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że młodzi ludzie z różnych krajów nigdy się przedtem nie widzieli i do samej rozgrywki nie będą mieli wielu do tego okazji.
– Przed samą rozgrywką organizujemy wieczór zapoznawczy. Każda drużyna przygotowała przedstawienie swoich członków, swojego kraju oraz swojej szkoły – Małgorzata Dońska-Olszko, dyrektorka Szkoły Specjalnej nr 109.
Uczniowie tej szkoły stali się już częścią wielkiej międzynarodowej wspólnoty. Mogą wymieniać się nawzajem doświadczeniami i przeżyciami.
– Przyjadą goście z Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji oraz Węgier. Jest to główni młodzież niepełnosprawna ruchowo. Nie byliśmy jeszcze członkiem Unii Europejskiej, a już włączono nas w taką międzynarodową integrację. Teraz kontynuujemy tę tradycję. – dodaje dyrektorka.
Kapitanem polskiej drużyny będzie Rafał, który porusza się na wózku inwalidzkim. Podkreśla, że – chociaż członkowie jego drużyny znają się od niedawna – nastąpiła już pełna integracja.
– Tak samo będzie z naszymi kolegami i koleżankami z zagranicy – dodaje – Najważniejszy jest duch rywalizacji, znajomości, które się nawiązuje i które z pewnością przetrwają oraz wspomnienia, które pozostają na całe życie.
Miejsce: Warszawa, Agrykola
Czas: poniedziałek 7.09 godz. 10:30 – start gier; godz. 17:30 gala wręczenia pucharów w Sali Kongresowej
Organizator: Stowarzyszenie Spokojne Jutro; impreza pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta St. Warszawy
Źródło: inf.własna