Wrocławski Teatr Komedia. Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu, skupiające osoby z całego powiatu gostyńskiego, zorganizowało w październiku br. dla swoich członków i podopiecznych rekreacyjny wyjazd do Wrocławia.
Uczestnicy wyjazdu obejrzeli spektakl „Boeing Boeing” autorstwa francuskiego dramaturga Marca Carmolettiego. To zabawna komedia sytuacyjna. Cieszy się tak dużą popularnością, że już w 1991 roku została wpisana do księgi Guinessa za rekordową ilość wystawień – 17 500 w 55 krajach świata. W 2008 roku zaś nagrodzona została prestiżową Tony Awards – odpowiednikiem Oscara w świecie teatru.
Sztuka opowiada historię Maksa i jego narzeczonych, wszystkie są stewardesami. Każda z nich sądzi oczywiście, że to ona jest tą jedyną. Dzięki precyzyjnej organizacji i pomocy niezawodnej, choć nie stroniącej od sarkastycznych uwag służącej, Maksowi zawsze udaje się skoordynować wizyty kolejnych narzeczonych. Ale z powodu niewielkich zmian w ruchu lotniczym, wszystkie one zjawiają się u Maksa niemal w tej samej chwili. I robi się wesoło…
Bożena Misiurek - prezes Stowarzyszenia SM – podkreśla: -„Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu nie tylko niesie pomoc chorym na SM, ale też pamięta, że człowiek chory też ma prawo do wypoczynku, relaksu i radości. Dlatego pomysł na ten wyjazd.”
SM to choroba, która dotyka blisko 60 tysięcy osób w Polsce. Mijamy ich codziennie na zakupach, w pracy, na ulicy. Objawów SM: bólu, zmęczenia, podwójnego widzenia, problemów urologicznych i emocjonalnych możemy nie zauważać, ale jest to groźna, choć niewidoczna choroba. Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą układu nerwowego. W SM nie istnieje żaden schemat przebiegu choroby. U każdej osoby ze stwardnieniem rozsianym obserwuje się inny zespół objawów, który zmienia się w czasie, pod kątem natężenia i długości występowania. Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy gospodarza zwalcza komórki własnego organizmu.
Wsparcia finansowego w zorganizowaniu wyjazdu udzieliła Gmina Gostyń. Organizację projektu wsparło też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Źródło: Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu