- Na wielu spotkaniach przedstawicieli samorządów słyszę głosy zdziwienia, że w Parczewie Urząd Miasta realizuje tyle miękkich projektów. Ja uważam, że są one bardzo ważne w rozwoju społeczności lokalnej – mówi Janusz Tryniecki, kierownik referatu promocji i rozwoju Urzędu Miasta Parczew.
Na terenie gminy Parczew realizowane są obecnie kolejne projekty współfinansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Śpiewne spotkania w Tyśmienicy, Lokalna akademia aktywności. Pierwszy projekt jest skierowany do mieszkańców wsi Tyśmienica. Jego celem jest zwiększenie uczestnictwa mieszkańców wsi w życiu kulturowym swojej miejscowości oraz rozwój lokalnych inicjatyw na jej terenie. Składa on się m.in. z zajęć warsztatowych „Śpiewne spotkania”. Raz w tygodniu grupa 10 osób będzie pracowała z instruktorem śpiewu. Oprócz zajęć obejmujących emisję głosu, rytmikę i dykcję, uczestnicy poznają utwory regionalne i folklor ludowy regionu a następnie zajmą się tworzeniem własnego repertuaru i przygotują się do prezentacji nabytych umiejętności przed publicznością. Efekty swojej pracy grupa zaprezentuje m.in. podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Parczewie. Uzupełnieniem projektu są warsztaty motywacyjne oraz z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy.
Drugi projekt, Lokalna akademia aktywności, składa się z kilku działań. Od marca do mają mieszkańcy wsi Laski i Koczergi będą mogli brać udział w warsztatach szkoleniowych – kuchnia naszych babć. Poprowadzą je najbardziej doświadczone gospodynie z danej wsi. Uczestnicy zdobędą teoretyczne i praktyczne umiejętności przygotowania regionalnych, staropolskich potraw. W zależności od tematyki warsztatów zapewni się uczestnikom produkty spożywcze, odpowiednie do tematyki prowadzonych warsztatów. Kolejnym działaniem będą spotkania tematyczne poświęcone kulturze danej miejscowości, obrzędom wiejskim, historii lokalnej oraz samoorganizacji społeczności lokalnych. Na zakończenie projektu pod hasłem „Między nami sąsiadami” odbędzie się impreza plenerowa dla mieszkańców Gminy Parczew.
Jednym z pierwszych działań obu projektów było szkolenie antydyskryminacyjne dla osób pracujących przy projekcie. W jego ramach starano się odpowiedzieć na pytanie jak w ramach działań projektu nie wzmacniać stereotypowego wizerunku kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.