We wtorek 27 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Sampławie odbyła się uroczysta konferencja kończąca projekt „Świetlicowa integracja”, zrealizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa. Czas na podsumowanie.
Głównym celem projektu „Świetlicowa integracja” było zwiększenie aktywności i integracji społecznej 90 mieszkańców wsi Sampława. Z form wsparcia skorzystało jednak więcej – 97 osób. Wszelkie działania podejmowane w projekcie miały na celu uruchomienie wśród mieszkańców Sampławy oddolnych inicjatyw. A wszystko po to, by zapoczątkować zmiany w ich podejściu do tematu lokalności, współpracy i samoorganizacji.
Odbiorcami projektu były dzieci, młodzież w wieku 15-25 lat, osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, osoby 50+ oraz osoby zatrudnione i zagrożone wykluczeniem społecznym. Każdy z nich mógł skorzystać z wielu godzin warsztatów (teatralnych, graffiti, tanecznych dla cheerleaderek, aktywności lokalnej, kickboxingu) oraz wziąć udział w Klubie Kulinarnych Podróżników. Nie obyło się też bez Pikniku Rodzinnego oraz Jesiennego, wyjazdów integracyjnych do teatru w Olsztynie, muzeum w Warszawie, a także wizyty studyjnej do wioski garncarskiej. Ważnym efektem projektu było rozpalenie chęci wśród wielbicieli desek teatralnych – pasję zaszczepioną podczas warsztatów, mimo zakończenia projektu, będą nadal rozwijać w ramach swoich zajęć. Taki rezultat, to dobry krok w stronę samoorganizacji i aktywności.
Projekt zrealizowany został w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Lokalnych z/s w Nowym Mieście Lubawskim. Partnerami społecznymi projektu byli: Rada Sołecka w Sampławie, Zespół Szkół w Sampławie, Parafia Rzymsko-Katolicka w Sampławie, Ludowe Zespoły Sportowe w Łążku, Świetlica Socjoterapeutyczna w Sampławie.
Źródło: Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa