Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa od czerwca do grudnia 2010 roku realizował projekt pod nazwą „Jesień życia - czas seniora” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Podejmowane działania miały na celu zwiększenie aktywności i integracji społecznej 80 mieszkańców gminy Lubawa miedzy 50. a 65. rokiem życia.
Działania w projekcie były realizowane w Złotowie, Prątnicy, Byszwałdzie i Rakowicach. Odbywały się tam warsztaty rękodzieła artystycznego, muzyczne, kulinarne, komputerowe oraz zajęcia z psychologiem, które przyczyniły się do reintegracji społecznej – m.in. takich jak kształtowanie relacji interpersonalnych, rozwiązywanie różnych problemów, czy radzenie sobie ze stresem.
Jednym z aktywizacyjnych elementów projektu były spotkania integracyjne takie jak Biesiada Seniora, Międzynarodowy Dzień Seniora, Andrzejki oraz Wigilia. Uczestnicy projektu brali czynny udział we współorganizacji tych spotkań, przygotowując m.in. posiłki, wystawę swoich prac wykonanych podczas warsztatów rękodzieła artystycznego, a także występ muzyczny.
Zorganizowano również wyjazdy integracyjne. Uczestnicy projektu mięli okazję obejrzeć sztukę pt.: „Ślubuje Ci miłość i wierność” w teatrze im. Wiliama Horzycy w Toruniu. Zwiedzili także sanktuarium w Świętej Lipce i Wilczy Szaniec w Gierłoży. Zorganizowano także wizytę studyjną do wiosek tematycznych w Wierznie Wielkim oraz Jędrychowie, które są przykładem dobrych praktyk w zakresie aktywizacji społeczności lokalnej.
Warto podkreślić, że projekt „Jesień życia - czas seniora” realizowany był w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Lokalnych z/s w Nowym Mieście Lubawskim oraz partnerami społecznymi: Radą Sołecką w Złotowie, Byszwałdzie, Prątnicy, Rakowicach, Szkołą Podstawową w Złotowie, Byszwałdzie oraz Zespołem Szkół w Prątnicy.
Wartość projektu wyniosła 49.950 złotych.
Projekt „Jesień życia - czas seniora” przyczynił się do wzrostu pewności siebie wśród uczestników, co pozwoliło osiągnąć im większą motywację w podejmowaniu działań na rzecz społeczności lokalnej. Efektem tego jest powstanie klubów seniora w Złotowie, Rakowicach oraz Byszwałdzie, które oprócz spotkań integracyjnych, będą organizować szereg imprez okolicznościowych.
Warto podkreślić, że uczestnicy oprócz poprawy umiejętności komunikacyjnych, nabyli również nowe - 57 osób nauczyło się obsługi komputera oraz poruszania się w Internecie. U beneficjentów nastąpił także wzrost umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Dzięki zrealizowanym formom wsparcia podniosła się ich sprawność ruchowa, a także świadomość korzyści płynących z uczestnictwa w życiu społecznym. Uwolnił się także drzemiący w nich potencjał, który pozwolił rozwinąć ich zainteresowania oraz zmienić postawę z biernej na czynną.
Projekt przyczynił się również do podniesienia motywacji uczestników do samoorganizacji i wspólnego spędzania czasu wolnego.