(PAP) Wprowadzenie elektronicznego głosowania w wyborach mogłoby pogłębić różnice między miastem a wsią – uważa MSWiA. Zdaniem resortu, wcześniej należy zadbać o upowszechnienie w całym kraju dostępu do Internetu.
Stanowisko ministerstwa zostało przedstawione w odpowiedzi na interpelację posła Grzegorza Raniewicza. Parlamentarzysta PO pytał rząd o działania zmierzające do zwiększenia frekwencji wyborczej wśród osób od 18 do 35 lat i umożliwienie wyborcom oddawania głosów przez Internet.
Jak wyjaśnił Witold Drożdż, wiceszef MSWiA, kwestie wyborcze stanowią przede wszystkim domenę parlamentu i Państwowej Komisji Wyborczej, jednak resort – jako organ odpowiedzialny za informatyzację – podejmuje działania zmierzające do pobudzenia procesu budowy społeczeństwa informacyjnego. Umożliwienie głosowania w wyborach lokalnych i krajowych z zastosowaniem technologii teleinformacyjnych jest ponadto jednym z celów wskazanych w rządowych dokumentach strategicznych.
Ministerstwo podkreśla jednak, że takie zmiany wymagają zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu i podniesienia poziomu umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami.
„Implementacja zdalnego systemu wyborczego w sytuacji występowania ogromnych dysproporcji w dostępie do sieci pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi, zwłaszcza między miastami i obszarami wiejskimi, mogłaby jeszcze bardziej pogłębić istniejące nierówności” – podkreśla Witold Drożdż.
Wiceminister zastrzega, że wprawdzie resort podjął konsultacje eksperckie w zakresie umożliwienia zdalnego głosowania przez Internet (i-voting) jako uzupełnienia dla tradycyjnej metody udziału w wyborach, jednak tego typu zmiany w ordynacjach wyborczych będą wymagały rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny wielu wątpliwości natury prawnej.
MSWiA podkreśla, że za łatwiejsze do realizacji jest udostępnienie obywatelom możliwości uzyskiwania za pośrednictwem Internetu zaświadczeń uprawniających do głosowania w innych okręgach wyborczych.
Efektem prac powołanego przez rząd Międzyresortowego Zespołu ds. Realizacji Programu Polska Cyfrowa było przygotowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy Ordynacja podatkowa, który ma ułatwić kontakt obywateli z administracją m.in. poprzez ograniczenie stosowania podpisu kwalifikowanego.
Dokument znajduje się w obecnie na etapie prac parlamentarnych.