Jak przeprowadzić diagnozę problemów lokalnych? Jak zaangażować do tego mieszkańców? Jak uruchomić proces konsultacji społecznych? Co to jest i dlaczego warto je prowadzić? Jak zorganizować debatę z udziałem władz lokalnych i mieszkańców? Jak sprawnie poprowadzić takie spotkanie?
Stowarzyszenie Szkoła Liderów rozpoczyna realizację projektu Głos dla mieszkańców! Popularyzacja mechanizmów konsultacji społecznych w piętnastu powiatach na Ukrainie. Projekt zakłada wsparcie przedstawicieli ukraińskiego sektora pozarządowego działających w obszarze samorządności i rozwoju społeczności lokalnych. W czasie warsztatów na Ukrainie 15 uczestników projektu zapozna się z zagadnieniami konsultacji i diagnozy środowiska, prowadzenia debat i angażowania społeczności lokalnych.
Kolejnym elementem projektu będzie wizyta studyjna w Polsce, w ramach której 15 uczestników odwiedzi kilka organizacji, gdzie będą mieli okazje przyjrzeć się prowadzeniu konsultacji społecznych. Będą to organizacje biorące udział w akcji "Masz głos, masz wybór" realizowanej przez Stowarzyszenie wspólnie z Fundacją im. Batorego. Wizytom będą towarzyszyły spotkania z polskimi władzami lokalnymi oraz spotkania o charakterze konsultacji społecznych, które będą prowadzone w ramach akcji "Masz Głos, masz wybór".
Po powrocie z Polski uczestnicy projektu przeprowadzą działania własne w swoich społecznościach lokalnych, z wykorzystaniem wiedzy zdobytej podczas warsztatów na Ukrainie i wizyty studyjnej w Polsce. Diagnoza i konsultacje społeczne będą odpowiedzią na pytanie, jakie problemy, których rozwiązanie leży w gestii samorządu, są ważne z punktu widzenia samych mieszkańców. Diagnoza ma stanowić punkt wyjścia dla dalszych działań, dlatego jej opracowanie jest niezbędnym elementem udziału w projekcie. Rezultatem przeprowadzonej diagnozy będzie wybór problemów, które realnie istnieją w danej społeczności i wokół którego skoncentrowane zostaną dalsze działania w ramach projektu.
Kolejnym zadaniem uczestników projektu będzie zorganizowanie publicznej debaty z udziałem obywateli, radnych, naczelników wydziałów w gminie, sołtysów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów itp. Celem debat będzie poznanie nowych władz lokalnych (jeżeli wyznaczony zostanie termin, bo po skasowaniu poprzedniego majowego terminu nie wyznaczono do tej pory nowego), lepsze poinformowanie mieszkańców o problemach gminy i poczynaniach władz lokalnych, aktywizacja mieszkańców, zwiększenie ich zainteresowania w tych obszarach oraz z drugiej strony uświadomienie władzom, że „wychodzenie” do mieszkańców, informowanie ich jest ważne. Kolejnym punktem debat będzie przedstawienie przez władze konkretnych działań, które podejmą w celu zrealizowania obietnic wyborczych. Zostanie zapisany plan tych działań co umożliwi następnie gromadzenie informacji na temat stopnia ich realizacji.
Debata powinna się zakończyć zebraniem ustnych lub pisemnych wniosków z dyskusji na temat problemów lokalnych i sposobów ich rozwiązania. Bezpośrednio po debacie przeprowadzony zostanie warsztat dla uczestników debaty dotyczący idei i prowadzenia konsultacji społecznych. Chcemy wykorzystać moment po debacie do promowania prowadzenia konsultacji, kiedy w jednym miejscu zgromadzą się przedstawiciele różnych środowisk jednego powiatu.
Projekt podsumuje publikacja, która będzie stanowić kompendium polskich dobrych praktyk oraz wypracowane podczas projektu dobre praktyki ukraińskie w zakresie konsultacji społecznych, diagnozowania, aktywizacji mieszkańców i współpracy z władzami lokalnymi.
Partnerem projektu jest Europejski Dialog ze Lwowa. Projekt zostanie zrealizowany do końca 2010 roku.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2010 r.
Źródło: Stowarzyszenie Szkoła Liderów