„Generatory społecznej energii. Refleksja obywatelska” – premiera 21 listopada podczas OEES [patronat ngo.pl]
Energia społeczna jest motywem przewodnim Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się już 21 i 22 listopada 2023 w ICE Kraków i online. Najważniejszą publikacją podczas wydarzenia będzie obywatelskie opracowanie „Generatory społecznej energii. Refleksja obywatelska”. Adresatami dokumentu są wszystkie osoby związane ze społeczną aktywnością, które na co dzień mierzą się z wykorzystywaniem energii społecznej.
Praktycznie o energii społecznej
„Kiedy ludzie z własnej woli robią coś wspólnie, odczuwają przypływ energii, która napędza ich do dalszego działania. Niekiedy jest to wspólne działanie dla poprawienia jakości codziennego życia w kamienicy czy wspólne z sąsiadami uprawianie warzywnika. Innym razem są to marsze protestujących kobiet z parasolkami. Taką energię określamy jako społeczną. Powstaje i jest wytwarzana (generowana) przez doświadczenie wspólnego celu, wspólnych wartości, wspólnych emocji i opartego o nie WSPÓŁ-DZIAŁANIA” – piszą autorzy we wprowadzeniu do opracowania „Generatory społecznej energii. Refleksja obywatelska”.
Obywatelski charakter opracowania oznacza, że powstawało ono w wyniku otwartej debaty, której kluczowym elementem było osiem sesji w różnych miastach (Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Krakowie i w Warszawie). Uczestnikami tych spotkań były osoby, które są zaangażowane społecznie, aktywnie działające w różnego rodzaju organizacjach, dzięki czemu opracowanie zawiera różne typy wiedzy i różnego rodzaju doświadczenia dotyczące energii społecznej, w tym:
- włączanie do środowisk lokalnych osób w sytuacji migracyjnej,
- spotkania z grupami narażonymi na wykluczenie,
- pomoc w wychodzeniu z bezdomności,
- ożywianie relacji osób w różnym wieku w ich lokalnych środowiskach na przykładach uniwersytetów ludowych czy domów i klubów sąsiedzkich,
- narada obywatelska o kosztach energii,
- olimpiada wiedzy obywatelskiej dla seniorów.
Efektem dyskusji są nie tylko przykłady, pokazujące, jak powstaje energia społeczna, dzięki komu, w jakich miejscach i sytuacjach, jakich wymaga warunków, lecz także rekomendacje – zestaw propozycji rozwiązań, działań edukacyjnych, badawczych, animacyjnych, których przysłużą się jej systematycznemu odtwarzaniu.
Prace nad opracowaniem koordynował zespół w składzie: Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej; Monika Chabior – Zastępczyni Prezydent Gdańska; Anna Giza – Uniwersytet Warszawski; Jerzy Hausner – Przewodniczący Rady Programowej OEES, Fundacja GAP; Myroslava Keryk – Fundacja „Nasz Wybór”, członkini Komisji ds. Migracji pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich; Kacper Lubiewski – Fundacja „Stocznia”; Paweł Łukasiak – Prezes Zarządu, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce; Olha Menko – Prezes Fundacji Instytut Polska-Ukraina, założycielka portalu UAinKrakow.pl; Cezary Obracht-Prondzyński – Uniwersytet Gdański, Członek Rady Programowej OEES; Joanna Sadzik – Prezeska Zarządu, Stowarzyszenie Wiosna; Katarzyna Sztop-Rutkowska – Wiceprezeska Zarządu Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”; Kuba Wygnański – Prezes Zarządu, Fundacja „Stocznia”.
Nadal trwa rekrutacja wolontariuszy na Open Eyes Economy Summit. Zgłoś się!
Osoby zainteresowane wolontariatem eventowym mogą dołączyć do grona ochotników współtworzących Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się 21-22 listopada się w Centrum Kongresowym ICE Kraków i będzie transmitowane online.
Wolontariat na OEES jest doskonałą opcją dla osób, które chcą się angażować, ale nie mają czasu na uczestnictwo w długoterminowych projektach. Choć zaangażowanie w taką formę wolontariatu trwa dwa dni, może on być źródłem cennych doświadczeń i długofalowych korzyści dla wolontariuszy. Wolontariusz poznaje wydarzenie „od kuchni”, odkrywa tajniki organizacji międzynarodowej konferencji i jest w centrum wydarzeń. To także świetna okazja, by spotkać ciekawe osoby z różnych środowisk, budować relacje i sieć kontaktów nie tylko w gronie samych wolontariuszy (których na OEES w ubiegłym roku było prawie 200).
Zgłoszenia odbywają się poprzez formularz stronie: kongres.oees.pl/wolontariat/.
O Open Eyes Economy Summit
Open Eyes Economy Summit to jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-gospodarczych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, poruszających tematykę zrównoważonego rozwoju. Listopadowy szczyt ekonomii wartości jest kulminacją całorocznej pracy intelektualnej i organizacyjnej think tanku Open Eyes Economy, któremu przyświeca założenie, że w życiu gospodarczym wartości ekonomiczne muszą być uzupełniane przez wartości niematerialne, takie jak odpowiedzialność społeczna i środowiskowa.
Obecność na OEES to świetna okazja, by posłuchać na żywo niezwykłych osobowości z kraju i ze świata, być na bieżąco z najnowszymi trendami w gospodarce i biznesie, a także nawiązać nowe kontakty z osobami z trzeciego sektora, administracji, biznesu czy kultury.
Z kodem: ngo_oees_20 przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą zakupić bilet 20% taniej.
Aktualny PROGRAM oraz REJESTRACJA na Open Eyes Economy Summit 2023 dostępne są na stronie kongres.oees.pl/.