Fundacja Kreolia - Kraina Kreatywności z Jerutek zakończyła właśnie jedno ze swoich działań kulturalnych pt. „Miesiąc czerwiec – miesiącem chóralnym w Jerutkach”.
W kolejne, czerwcowe niedziele, o godz.15.00, mury XVIII-wiecznego, wiejskiego kościoła p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbe, charakteryzujące się wspaniałą akustyką, wypełniał śpiew chóralny. 12 czerwca umiejętności w zakresie śpiewu klasycznego prezentowały młode adeptki sztuki wokalnej z okolic Mrągowa : Anna Dondajewska, Katarzyna Wiszniewska, Marlena Paradowska- Krajza. W roli akompaniatora i jednocześnie wokalisty, wystąpił Cezary Nowakowski - uznany muzyk i pedagog. Drugim punktem niedzielnego popołudnia w jeruckim kościele był występ chóru „Tęcza” im. Janiny Stankiewicz, działającego przy Osiedlowym Domu Kultury „Alternatywa” w Olsztynie, pod dyrekcją Jerzego Bogdana. Chórzyści zaprezentowali publiczności szeroki repertuar od ludowego, popularnego, poprzez sakralny, aż do operowego. Występ zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Barki”.
Zwykło się mawiać, że początki bywają trudne, ale pierwszą „chóralną niedzielę” organizatorzy uznali za bardzo udaną. Zarówno ze względu na występy artystów, jak i wspaniały odbiór publiczności, która wyrażając wielkie uznanie, domagała się bisów. Najwymowniejszym dowodem na potwierdzenie sukcesu imprezy było wystąpienie gospodarza – księdza Edwarda Koperwasa, proboszcza Parafii p.w. św. Andrzeja Boboli ze Świętajna. Z wielkim wzruszeniem w głosie, duszpasterz wyrażał uznanie dla występujących artystów. Opowiedział zgromadzonym historię swoich kapłańskich zmagań, związanych z ocaleniem od ruiny i odnową kościoła. „ Miałem zajrzeć na chwilę, zobaczyć tylko, co się dzieje, a zostałem do końca” – mówił Proboszcz o swojej obecności podczas koncertu. Zapewnił organizatorów o swojej przychylności i otwartych drzwiach świątyni dla ich przyszłych działań muzycznych.
Kolejne niedzielne popołudnie - 19 czerwca, upłynęło przy wtórze chóru „Pasjonata” ze Świętajna, pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej, która występowała w podwójnej roli organizatora i wykonawcy. Prezentując się przed licznie przybyłą publicznością, chór śpiewająco opowiedział prawie już dwuletnią historię swojego istnienia, a Pani Dyrygent okraszała śpiew anegdotami, związanymi z poszczególnymi utworami. Niespodzianką przygotowaną specjalnie dla jeruckiej publiczności, był występ pięknie ubranych, w czerwone hiszpańskie spódnice dziewczynek ze Świętajna, które pląsały przed chórem do melodii kołysanki hiszpańskiej. Największe uznanie publiczności zdobył utwór z musicalu „Skrzypek na dachu” pod tytułem „To świt, to zmrok”, podczas którego Pani Dyrygent akompaniowała na skrzypcach, a dwaj chórzyści na gitarach. Po twarzach niektórych słuchaczy potoczyły się łzy wzruszenia. Na prośbę publiczności pieśń została wykonana powtórnie. Na koniec chór wspólnie z publicznością odśpiewał papieską pieśń „Nie lękajcie się”.
Kolejna niedziela – 26 czerwca była ostatnią spośród „chóralnych niedziel czerwcowych”. Tego dnia w Spychowie odbywał się VI Otwarty Ogólnopolski Turniej Chórów „O Miecz Juranda", który w przyszłości, w zamyśle organizatorów ma stanowić podsumowanie „chóralnego czerwca w Jerutkach”. Poranna msza święta w Jerutkach została uświetniona przez jednego z uczestników Turnieju - chór Vox Matris z Pisza, pod dyrekcją Marine Sobolewskiej – Mkrtczjan.
Organizatorzy, podsumowując swoje czerwcowe działania, które odbywały się w ramach realizowanego przez Fundację Kreolia-Kraina Kreatywności zadania pn. „Mała wieś wielkich możliwości, jako widokówka promocyjna powiatu szczycieńskiego w kraju i zagranicą”, dofinansowanego przez Zarząd Powiatu w Szczytnie, z wielką radością i nadzieją na powodzenie następnych swoich planów stwierdzili, że istnieje duże zapotrzebowanie i zainteresowanie śpiewem chóralnym oraz muzyką poważną.
Źródło: Fundacja Kreolia-Kraina Kreatywności z Jerutek