Monika Niewinowska pisze w Dzienniku Gazecie Prawnej, że fundusze unijne wspierają zmiany strukturalne, ekonomiczne i społeczne polskiej wsi m.in. poprzez dofinansowanie rozwoju działalności gospodarczej niezwiązanej bezpośrednio z rolnictwem. Głównym źródłem dotacji dla mieszkańców obszarów wiejskich jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), którego nowa edycja ruszy na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku. Jego budżet to ponad 13,5 mld euro.
Rolnicy określani są jako grupa, która najbardziej zyskała na przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Korzystają z dopłat do gruntów a dzięki dotacjom modernizują swoje gospodarstwa, kupując nowoczesny sprzęt czy też inwestując w odnowienie lub budowę budynków inwentarskich i gospodarczych.
Rola działalności pozarolniczej
Około 40 proc. wszystkich Polaków mieszka na terenach wiejskich. Sama działalność rolnicza to jednak zbyt mało, aby zapewnić im wysoki poziom życia i zatrudnienie. Postęp technologiczny znacznie odciążył współczesnych rolników. Coraz częściej nie ma już potrzeby angażowania w pracę w gospodarstwie całych rodzin. Z drugiej strony dzielenie ziemi ojca na synów przestaje być rozwiązaniem, które zapewnia byt.
– Ze względu na występowanie negatywnych czynników mających bezpośredni wpływ na rentowność produkcji rolnej, takich jak spadek wydajności, rosnące ceny środków produkcji i obniżenie marż, istnieje potrzeba wsparcia dla rozwoju przedsiębiorczości i form pozarolniczej działalności na terenach wiejskich – podkreśla Witold Katner, rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Właśnie dlatego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – zarówno obejmujący okres 2007-2013, jak i 2014-2020 – przewiduje dofinansowanie powstawania i rozwoju firm. Wsparcie powinno się przyczynić do rozwoju sektorów nierolniczych, sprzyjając jednocześnie integracji przedsiębiorstw i powstawaniu lokalnych powiązań pomiędzy sektorami. Dotowane będą m.in. projekty z zakresu rolnictwa, turystyki na obszarach wiejskich oraz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego czy też inwestycje w energię odnawialną.
Dofinansowanie przewidziane jest również na projekty związane z transferem wiedzy i innowacji oraz wspieraniem efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu.
Czytaj cały artykuł: Fundusze unijne: Wieś to nie tylko rolnictwo, Monika Niewinowska, Dziennik Gazeta Prawna, 7.04.2015
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna