Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy – daj się wysłuchać!
Polska przygotowuje się do rozpoczęcia realizacji programów finansowanych z nowego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Jednym z nich jest program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC). Wysłuchanie publiczne w sprawie FERC odbędzie się 13 maja. Weź udział w wysłuchaniu! Zgłoszenia do 11 maja do godz. 10.
7 kwietnia rozpoczęły się wysłuchania publiczne dotyczące projektu Umowy Partnerstwa. Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokumenty określający, w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 72,2 miliona euro na politykę spójności i 3,8 miliarda euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jednym z programów finansowanych w ramach polityki spójności będzie program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.
Wysłuchanie dotyczące programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy
Wysłuchanie publiczne dotyczące programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy odbędzie się 13 maja w godz. 10.00-15.00. Aby zabrać głos podczas wysłuchania, należy zarejestrować się za pomocą formularza dostępnego na stronie https://www.wysluchania-nowaperspektywa.pl/fe-na-rozwoj-cyfrowy. Rejestracja trwa do 11 maja do godz. 10.00.
Wysłuchanie będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP) oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wysłuchanie będzie też transmitowane na ngo.pl.
Wsparcie transformacji cyfrowej
Program Fundusze na Rozwój Cyfrowy jest następcą programu Polska Cyfrowa, który przez ostatnie siedem lat wspiera cyfryzację w naszym kraju.
FERC wg założeń będzie koncentrował się przede wszystkim na zwiększeniu dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego. Program będzie wspierał inwestycje z zakresu budowy, rozbudowy lub przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej. Szybki internet będzie doprowadzany nie tylko do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, ale także do urzędów, szkół, szpitali czy instytucji kultury.
Kolejnym priorytetem programu będzie zwiększenie jakości i dostępności e-usług publicznych, w tym zdrowotnych. Fundusze unijne pomogą udostępnić nowoczesne usługi cyfrowe, które pozwolą na załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców w formie elektronicznej. Działania FERC będą m.in. nakierowane na rozwój i wdrożenie nowych e-usług z obszaru zdrowia, finansów czy sprawiedliwości. Ważnym obszarem wsparcia będzie także cyfryzacja procesów administracyjnych, dzięki czemu poszerzy się zakres spraw możliwych do załatwienia online.
Widzimy także w programie miejsce na nowy typ projektów, na przykład działania wspierające ponowne wykorzystywanie informacji przez przedsiębiorstwa. Bardzo istotne będzie również finansowanie w nowej perspektywie cyberbezpieczeństwa.
Budżet programu to 2 miliardy euro i będzie on dostępny w formie dotacji. Z FERC będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, administracja publiczna, podmioty lecznicze oraz instytucje kultury i systemu szkolnictwa wyższego i nauki, a także organizacje pozarządowe.
Czym są wysłuchania?
Podczas wysłuchań przedstawiciele rządu, którzy odpowiadają za kształt Umowy Partnerstwa i programów przygotowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), usłyszą opinie dotyczące tych dokumentów. Pomysłodawcą i patronem wysłuchań są przedstawiciele organizacji w Podkomitecie do spraw Rozwoju Partnerstwa. Jego członkami są przedstawiciele rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych, a także organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Wysłuchania przygotowała Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i Fundacja Stocznia ze wsparciem organizacji pozarządowych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.
Z wcześniejszymi wysłuchaniami (KPO, Umowy Partnerstwa i Programu FE dla Polski Wschodniej) można zapoznać na stronach wysłuchań. Na stronach tych znajdują się nagrania spotkań oraz ich transkrypcje (sukcesywnie uzupełniane).
Wysłuchania publiczne w sprawie programów krajowych - najbliższe wysłuchania
- Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny – 17 czerwca 2021 r. ZAPISY do 15 czerwca (wtorek), do godz. 10:00, link do zapisów.
Spotkania Sieci OFOP - maj i czerwiec 2021
Jednocześnie zapraszamy 12 maja (środa) oraz 16 czerwca (środa) na robocze spotkania Sieci OFOP ds. partnerstwa i funduszy europejskich. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału – link do zapisów: https://bit.ly/3nMHM5t
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.