Fundacja Wrota Wielkopolski sięga po środki z Europejskiego Funduszu Społecznego
Działalność Fundacji w szczególności nastawiona jest na rozwój regionu położonych na terenie Gmin Baranów, Trzcinica, Łęka Opatowska i Rychtal. Fundacja w swoje działania angażuje przedstawicieli trzech sektorów: publicznego (samorządy gmin, instytucje), gospodarczego (lokalni przedsiębiorcy, rolnicy) i społecznego (lokalne organizacje i aktywne grupy mieszkańców).
Wspólna praca zaowocowała realizacją już sześciu projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pierwszym elementem projektu było przeprowadzenie spotkań informacyjnych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ideą spotkań było kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze, zapoznanie się z przepisami określonymi w Prawie o Ruchu Drogowym. Odbiorcami spotkań było 80 uczniów starszych klas Gimnazjum w Opatowie, Mroczeniu, Trzcinicy i Rychtalu. W ramach tych spotkań młodzież otrzymała informację, jak powinien zachować się uczestnik ruchu drogowego, zapoznała się z zasadami obowiązującymi rowerzystów w ruchu drogowym.
Drugim ważnym elementem było przeprowadzenie rajdu rowerowego, który odbył się 26 lipca 2009 roku. Oprócz aspektu zdrowotnego, jaki daje jazda rowerowa, spotkanie sprzyjało także aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, pozwoliło zbudować pozytywne relacje społeczne, wykreować nowe kontakty, i co szczególnie istotne, integrować lokalne społeczności. Ponadto bardzo ważną rolę odegrał tu aspekt edukacji historycznej mieszkańców, ponieważ trasa rajdu wiodła „Szlakiem Wrót Wielkopolski”.
Uczestnicy wyjazdu mieli idealną okazję, by bliżej poznać walory przyrodnicze powiatu kępińskiego, jego unikatowe zakątki i najciekawsze zabytki. Każdy z uczestników rajdu zależnie od swoich możliwości mógł wybrać jedną z dwóch tras zaproponowanych przez Fundację Wrota Wielkopolski. Dłuższa trasa, 40 kilometrowa, wiodła spod kapliczki świętej Jadwigi w Krzyżownikach w gminie Rychtal przez rezerwat przyrody „Studnica”, Drożki, Żurawiniec, Łękę Mroczeńska i Grębanin. Druga z tras o połowę krótsza, swój początek miała w Siemianicach przy Pałacu Szembeków. Uczestnicy rajdu, którzy wybrali tę trasę mogli zwiedzić Izbę Pamięci w Rakowie, bliżej poznać malownicze zakątki Doliny Pomianki, obserwować miejsca, gdzie hodowane są koniki polskie. Finał każdej z tras przewidziano w Leśnym Ośrodku Naukowo-Edukacyjnym w Laskach, gdzie rowerzyści po trudach rajdu mogli liczyć na poczęstunek i chwilę wytchnienia.
Aby było ciekawiej, uczestnikom na obu trasach towarzyszyli przewodnicy. Ich zadaniem było przybliżeniem ciekawostek związanych z daną trasą. Krótszą z nich poprowadził Iwo Gałecki z Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianichach, na dłuższej historię odwiedzanych miejsc przedstawił Henryk Tyszkiewicz z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej. Aby sprawdzić poziom zdobytej na trasie wiedzy organizatorzy rajdu zaplanowali na koniec mały turniej wiedzy związanej z przejechaną trasą.
Źródło: Centrum PISOP