12 mieszkańców gminy Głuszyca bierze udział w projekcie „Nowocześni rodzice z Głuszycy”, na realizację którego środki z Unii Europejskiej pozyskała Fundacja Wałbrzych 2000 w partnerstwie z Urzędem Miasta Głuszyca. To kolejny przykład dobrej współpracy władz gminy z organizacją pozarządową.
- W ubiegłym roku dla mieszkańców gminy Głuszyca zrealizowaliśmy projekt "Wiele zależy ode mnie – mieszkańca gminy Głuszyca" – mówi Joanna Kubik, prezes zarządu Fundacji Wałbrzych 2000. – Cieszył się wielkim zainteresowaniem, więc kiedy na początku tego roku ogłoszono konkursy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przygotowaliśmy – w partnerstwie z gminą Głuszyca – 3 różne projekty dla jej mieszkańców. Wszystkie zostały wysoko ocenione, ale ze względu na ograniczoną ilość pieniędzy otrzymaliśmy dofinansowanie tylko do dwóch. Realizację pierwszego zaczęliśmy 1 września, a drugi rozpocznie się 1 stycznia 2011 r.
W ramach realizowanego projektu „Nowocześni rodzice z Głuszycy”, 9 pań i 3 panów, ukończy kurs kosmetyczny ze stylizacją paznokci, kurs komputerowy i kurs prawa jazdy kat. B. Połowę uczestników projektu stanowią osoby w wieku powyżej 45 lat, czyli takie, które są w bardzo trudnej sytuacji na rynku pracy. Ukończenie kursów zwiększy szanse jego uczestników na rynku pracy, da również możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
- Trochę się obawialiśmy, czy znajdziemy, zwłaszcza panów, zainteresowanych udziałem w tym projekcie – opowiada Henryk Ziomek, koordynator projektu, – ale okazało się, że chętnych do udziału w projekcie jest znacznie więcej niż miejsc, a panowie znakomicie sobie radzą ze stylizacją paznokci. Wskazuje to na łamanie stereotypu, że manikiurzystka to kobiecy zawód – dodaje koordynator.
Uczestnicy projektu są już po kursie kosmetycznym i zakończyli – zdając egzamin wewnętrzny – część teoretyczną kursu prawa jazdy. Obecnie trwa praktyczna nauka jazdy samochodem. Cały projekt jest dla jego uczestników bezpłatny, Fundacja Wałbrzych 2000 zapewnia realizację kursów (wykładowcy, materiały szkoleniowe, podręczniki), transport do siedziby Fundacji, w której odbywają się zajęcia, posiłki, a także opłatę za egzamin państwowy na kursie prawa jazdy kat. B.
Źródło: informacja własna Fundacji