Pierwsze kroki stawiane na rynku pracy są kluczowym momentem w życiu każdego młodego człowieka. Aby pomóc w pewniejszym wkraczaniu w dorosłość, zwłaszcza tym którym tej pewności najbardziej brakuje, Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju kontynuuje swoje wsparcie wobec młodzieży z pieczy zastępczej. W ubiegły weekend odbył się pierwszy zjazd V edycji Projektu SamoDZIELNYCH, podczas którego uczestnicy poznawali tajniki autoprezentacji.
Trampolina do kariery
SamoDZIELNI to autorski projekt Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju stworzony w celu zaspokojenia rzeczywistych potrzeb młodzieży dorastającej w pieczy zastępczej. Od 2019 roku udało się zorganizować już cztery edycje programu SamoDZIELNI. Do tej pory przeprowadzono 120 godzin warsztatów i 100 godzin indywidualnych konsultacji. Tym samym przeszkolono aż 111 uczestniczek i uczestników, rozdano tyle samo tzw. Bonów na rozwój, a w pomoc zaangażowało się 49 wolontariuszy-ekspertów.
Głównym celem Projektu jest wyposażenie młodzieży, która rozpoczyna swoją karierę zawodową, w kluczowe umiejętności, takie jak przygotowanie cv, prezentowanie swojej wiedzy podczas procesu rekrutacji, wybór i planowanie ścieżki kariery, negocjowanie warunków zatrudnienia, a także poruszanie się w nowym środowisku podczas pierwszych dni pracy zawodowej. Aby realnie wesprzeć plany młodych ludzi i pomóc im w zdobyciu pierwszych kwalifikacji, każdy z nich na zakończenie kolejnych edycji otrzymuje dodatkowo tzw. Bon na rozwój, czyli pełne finansowanie wybranego kursu zawodowego.
W ramach Projektu odbywają się cztery zjazdy – dwa stacjonarne w Warszawie, jeden online, a na koniec gala podsumowująca. Podczas praktycznych zajęć w Centralnym Domu Technologii młodzież ma okazję uczestniczyć w warsztatach z autoprezentacji i komunikacji prowadzonych przez ekspertów. Część zajęć przenieśliśmy do sieci, aby każdy uczestnik mógł wygodnie wziąć w nich udział. W realizację warsztatów włączyli się wolontariusze Grupy PFR i partnerów projektu.
Warsztaty, czas start!
W miniony weekend poznaliśmy uczestniczki i uczestników V. edycji programu SamoDZIELNI, czyli 29 młodych ludzi, którzy przez najbliższe miesiące będą zdobywać wiele cennych i praktycznych umiejętności na temat rynku pracy i życia zawodowego. Pierwsze spotkanie, to zawsze duże przeżycie zarówno dla organizatorów, wolontariuszy, jak i dla SamoDZIELNYCH. Bardzo ważne było, aby wszyscy poczuli się pewnie i bezpiecznie, a przestrzeń pozwoliła na swobodę i budowanie zaufania, dlatego odbyły się one w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Cały weekend wypełniony był pracą – w sobotę w ramach warsztatów Akademii Retoryki Igora Zalewskiego, uczestnicy uczyli się jak pokonać tremę, zrobić dobre pierwsze wrażenie i przygotować dobrze skonstruowane i efektowne wystąpienie. W niedzielę CDT odwiedziła Aurelia Sobczak – aktorka teatralna i filmowa, scenarzystka, reżyserka, trenerka, która przeprowadziła szkolenie na temat kultury żywego słowa, występów publicznych i autoprezentacji.
"Wszystkie edycje SamoDZIELNYCH są wyjątkowe, co roku uczestnicy zaskakują nas różnorodnymi zainteresowaniami i swoją pomysłowością. Dlatego staramy się za każdym razem stanąć na wysokości zadania proponując innowacyjne zajęcia. Jesteśmy pewni, że uczestnicy tegorocznej edycji zdobędą wiedzę, która zapewni im solidne przygotowanie do wejście na rynek pracy i zachęci do dalszego rozwoju" – mówi Kamila Surała, koordynatorka projektu w Fundacji PFR.
Kolejna edycja − nowe możliwości dla młodzieży
Uczestnicy V. edycji SamoDZIELNYCH mogą się poczuć wyjątkowo także dzięki wsparciu Polskiego Holdingu Hotelowego, który jako Partner IV. i V. edycji Projektu, zapewnia wszystkim uczestnikom programu oraz ich opiekunom noclegi w pięciogwiazdkowym Regent Warsaw Hotel, położonym w samym centrum miasta, obok traktu królewskiego. Dodatkowo, SamoDZIELNI, ich opiekunowie oraz wolontariusze-eksperci mieli okazję lepiej się poznać podczas wyprawionej przez hotel Regent uroczystej kolacji inaugurującej. Podczas przyjęcia odbyło się także oficjalne wręczenie certyfikatów ukończenia płatnego stażu w Regent Warsaw Hotel przez trzech uczestników IV. edycji Programu. Dyplomy przekazały osobiście Danuta Kisielewska, dyrektor personalna w Polskim Holdingu Hotelowym oraz Adriana Biernatowicz-Jadczak, dyrektor Regent Warsaw Hotel. PHH już przygotowuje tegoroczny program praktyk, którego szczegóły uczestnicy poznają już na kolejnym zjeździe w kwietniu.
"Wszystkie osoby, które odbywały staż w naszym hotelu, wykonywały swoje obwiązki sumiennie i z bardzo dużym zaangażowaniem. Wkraczanie w dorosłość to ważny i decydujący okres w życiu młodych ludzi, dlatego mamy szczerą nadzieję, że zaraziliśmy ich pasją do hotelarstwa i zwiążą swoja przyszłość właśnie z sektorem hospitality" – mówi Adriana Biernatowicz-Jadczak, dyrektor Regent Warsaw Hotel.
Jakub, Marek i Mikołaj szkolili się w obszarach obsługi klienta, utrzymania czystości, w kuchni i w sekcji restauracji. Pozytywna opinia opiekuna praktyk zaowocowała przedstawieniem oferty zatrudnienia, z której cała trójka skorzystała.
"Cieszę się, że otrzymałem możliwość odbycia stażu w hotelu Regent. Dzięki niemu poznałem obowiązki w różnych działach, nauczyłem się pracy w zespole oraz zdobyłem pierwsze doświadczenie zawodowe i ważny punkt w moim CV" – mówi stażysta Marek (obecnie pracownik działu bankietów w Regent Warsaw Hotel).
Przekaż 1,5% podatku na stypendia
Fundacja PFR od dwóch lat cieszy się statusem Organizacji Pożytku Publicznego i zachęca do wsparcia programu SamoDZIELNI podczas rozliczania zeznania podatkowego. Zebraną kwotę przekażą na dodatkowe stypendia dla uczestników projektu.
KRS Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju: 0 000 718 920
Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie Fundacji PFR.
Partnerami tegorocznej edycji programu zostali Polski Holding Hotelowy oraz Centralny Dom Technologii. Patronat honorowy nad projektem objęli Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny objęła redakcja Super Expressu.
Źródło: https://fundacjapfr.pl/