Fundacja PFR wspiera młodzież w rozpoczęciu kariery – podsumowanie IV edycji projektu SamoDZIELNI
29 uczestników, 40 godzin warsztatów, 45 godzin indywidualnych konsultacji i 20 zaangażowanych wolontariuszy ekspertów. Tak w liczbach przedstawia się IV edycja projektu SamoDZIELNI, którą Fundacja PFR uroczyście zakończyła. W efekcie kolejna grupa młodzieży, dorastającej w pieczy zastępczej, otrzymała realne wsparcie w procesie przygotowania do rozpoczęcia życia zawodowego. Teraz z nową wiedzą i umiejętnościami wejdą w dorosłość.
SamoDZIELNI to autorski projekt Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju stworzony, aby pomóc młodzieży z pieczy zastępczej zrobić pierwszy krok na rynku pracy. Młodzi ludzie właśnie wkraczają w dorosłość i rozpoczynają życie zawodowe. Te pierwsze kroki mogą mieć ogromne znaczenie i decydować o tym, jak ich dalsze losy się potoczą. Dlatego Fundacja PFR już po raz czwarty wspiera ich w tym ważnym momencie w życiu. Do tej pory z programu skorzystało ponad 100 osób.
„W miniony weekend uczestnicy czwartej edycji projektu brali udział w ostatnim z czterech zjazdów kompetencyjnych oraz w gali, podczas której uroczyście zakończyli swoją przygodę z SamoDZIELNYMI. Po raz ostatni spotkaliśmy się wspólnie, aby podsumować to pół roku, ale przede wszystkim, aby porozmawiać o tym, co dalej, o ich planach, motywacji i celach na przyszłość” – mówi Kamila Surała, koordynatorka projektu SamoDZIELNI w Fundacji PFR.
Kompetencje i motywacja pomagają wejść w dorosłość
W ramach Projektu odbyły się łącznie cztery zjazdy – trzy stacjonarne w Warszawie, jeden online, a na koniec gala podsumowująca. Podczas praktycznych zajęć w Centralnym Domu Technologii młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez ekspertów i praktyków. W realizację warsztatów włączyli się wolontariusze Grupy PFR i partnerów projektu.
Zakres tematyczny zajęć obejmował przygotowanie cv, prezentowanie swojej wiedzy podczas procesu rekrutacji, wybór i planowanie ścieżki kariery, negocjowanie warunków zatrudnienia, a także poruszanie się w nowym środowisku podczas pierwszych dni pracy zawodowej. Młodzi ludzie dostali również sporą dawkę wiedzy w planowaniu swojego dorosłego życia i kompetencji miękkich potrzebnych do nawiązywania relacji społecznych i – biznesowych bardzo przydatnych w dzisiejszym świecie. SamoDZIELNI poznali sposoby na efektywne dysponowanie swoim osobistym budżetem oraz wskazówki dotyczące oszczędzania. Mogli odkryć swoje mocne strony i talenty, a także dowiedzieć się, jak prezentować się publicznie i pracować w grupie.
„Projekt ma już cztery lata. W tym czasie udało nam się poznać bliżej potrzeby osób, które biorą w nim udział. To pozwala nam dopasowywać tematykę zajęć do oczekiwań młodych ludzi i dać im narzędzia i umiejętności, z których na pewno skorzystają. Wsparcie wolontariuszy-ekspertów pozwala nam dodatkowo pokazać uczestnikom prawdziwych ludzi, którzy mają doświadczenie i pasję. To bardzo pomaga w otworzeniu im oczu na to, co i jak mogą osiągnąć w swoim dorosłym życiu” – mówi Magdalena Grzankowska, Prezeska Zarządu Fundacji PFR.
W wydarzeniu podsumowującym projekt, które odbyło się 25 czerwca w Centralnym Domu Technologii, wzięli udział przedstawiciele patronów i partnerów projektu, uczestnicy oraz opiekunowie i wolontariusze-mentorzy. Uczestnikom osobiście gratulowali Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Gheorghe Marian Cristescu, Prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, Danuta Kisielewska, Dyrektor Personalny Polskiego Holdingu Hotelowego, Sara Michalska, Pełnomocniczka Marszałka Województwa Mazowieckiego do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Anna Sobota, Dyrektor Biura Reklamy Time S.A. oraz Wiceprezeska Zarządu ZPR Media S.A. Spotkanie było okazją do pogratulowania zaangażowania, konsekwencji i wytrwałości, ale też dało możliwość przekazania wielu dobrych, motywujących słów na dalszą drogę.
„Inicjatywa Fundacji PFR – projekt SamoDZIELNI – jest godną naśladowania formą wspierania młodzieży z pieczy zastępczej w przygotowaniu do dorosłego życia. Dla wielu młodych ludzi stanowi szansę na skorzystanie z doświadczeń i wiedzy praktyków, a niektórym daje także możliwość rozpoczęcie fascynującej drogi zawodowej. Nie do przecenienia jest także możliwość odkrycia swoich możliwości, potencjału i zdobycie nowych kompetencji. Partnerzy Projektu dają młodym ludziom szansę na wsparcie praktyków, rozwój umiejętności i ciekawy pobyt w Warszawie, a wolontariusze gwarantują dobrą i sprawną organizację” – powiedziała, gratulując organizatorom i uczestnikom Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej.
Mentoring i staże – ważne punkty w pierwszym CV
Przez cały czas trwania projektu, wolontariusze z PFR współpracowali z SamoDZIELNYMI jako mentorzy, poznając młodych ludzi i wspólnie stawiając przed nimi pierwsze cele rozwojowe. Każdy uczestnik mógł uzyskać wsparcie odpowiadające na jego indywidualne potrzeby i oczekiwania. Mentorzy pomagali uczestnikom w wyborze kursów i szkoleń zawodowych w ramach „Bonów na rozwój”, które finansuje Fundacja w każdej edycji programu.
Uczestnicy IV edycji SamoDZIELNYCH mogli się poczuć wyjątkowo także dzięki wsparciu partnera projektu – Polskiego Holdingu Hotelowego, który zapewnił wszystkim uczestnikom programu oraz ich opiekunom noclegi w luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu Regent w Warszawie, położonym w samym centrum miasta, obok traktu królewskiego. Oprócz zakwaterowania, PHH zorganizował wspólną kolację dla SamoDZIELNYCH oraz wolontariuszy, którzy byli mentorami młodych ludzi w tej edycji projektu. Zaangażowanie PHH nie skończyło się na tym. W ramach wsparcia młodych ludzi przedstawiciele PHH przygotowali warsztaty na temat kariery w branży hotelarskiej i turystycznej, a także zaproponowali uczestnikom projektu płatne staże zawodowe w swoich hotelach na terenie całej Polski.
„Wspieranie projektu SamoDZIELNI Fundacji PFR jest dla naszej firmy niezwykle ważne. Wkraczanie w dorosłość to kluczowy okres w życiu młodych ludzi, dlatego też chcemy pokazać, że jedną z możliwości wyboru ścieżki zawodowej jest hotelarstwo, gdzie można rozwijać się, awansować i spełniać swoje pasje. Tym bardziej cieszymy się, że kilku uczestników projektu zgłosiło się do nas, aby odbyć staż w naszych hotelach. Życzymy im, aby ten czas wykorzystali jak najlepiej dla swojego rozwoju i liczymy na to, że może choć dla części z nich będzie to początek kariery w branży hotelarskiej” – mówi Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.
Aby realnie wesprzeć plany młodych ludzi i pomóc im w zdobyciu pierwszych kwalifikacji, każdy z nich na zakończenie otrzymał także tzw. Bon na rozwój, czyli pełne finansowanie wybranego kursu zawodowego. Młodzi ludzie, realizując bon, zdobywają ważny pierwszy punkt w swoim CV. Fundacja daje uczestnikom możliwość samodzielnego wybrania kursu, aby każdy mógł dzięki niemu rozwijać swoje pasje i mieć wpływ na swoje dalsze życie.
Tegoroczna edycja projektu zakończyła się, ale dla uczestników będzie początkiem, dopiero pierwszym krokiem w kolejnym etapie ich dorosłego życia.
Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: www.fundacjapfr.pl/samodzielni.
Partnerami tegorocznej edycji programu zostali Polski Holding Hotelowy oraz Centralny Dom Technologii. Patronat honorowy nad projektem objęli Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojewoda Mazowiecki. Patronat medialny objęły redakcje Super Expressu oraz radia Eska.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali podsumowującej IV edycję projektu SamoDZIELNI: