Fundacja OPP składa sprawozdanie do bazy NIW. Kiedy? Z jakiego innego obowiązku ją to zwalnia?
Trwa sezon sprawozdawczy. Fundacje OPP, podobnie jak inne organizacje ze statusem pożytku, składają sprawozdania do bazy sprawozdań OPP. Czy składają też sprawozdanie ze swojej działalności do ministra?
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Reprezentuję fundację, która ma status organizacji pożytku publicznego (OPP). Przygotowujemy sprawozdanie merytoryczne do bazy sprawozdań OPP. Czy musimy wysłać drugie sprawozdanie merytoryczne do ministra środowiska, któremu podlegamy ze względu na cele działania zapisane w statucie?
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK NGO.PL ODPOWIADA:
Fundacje OPP nie dublują sprawozdań
Zmiany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z sierpnia 2015 roku zwolniły fundacje ze statusem organizacji pożytku publicznego z obowiązku wysyłania drugiego sprawozdania z działalności do ministra, który je nadzoruje.
Fundacje OPP składają jedno sprawozdanie merytoryczne. Zamieszczają je w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Bazę sprawozdań OPP prowadzi Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
artykuł 23 ust. 6 ustawy o działalności pożytku
Organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej.
Wzory sprawozdania OPP
Sprawozdanie wypełnia się na wzorach określonych w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. W zależności od wysokości przychodów, fundacje sporządzają:
- sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
- sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł
Fundacje, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym (takich organizacji jest zdecydowana większość), zamieszczają sprawozdanie merytoryczne w bazie OPP najpóźniej do 15 lipca.
Termin składania sprawozdań organizacji, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy, upływa 30 listopada roku następującego po roku, za które jest składane („30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który jest składane sprawozdanie”).
Trzeba też pamiętać, że w bazie sprawozdań OPP organizacje ze statusem pożytku mają obowiązek zamieścić nie tylko sprawozdanie merytoryczne, ale również sprawozdanie finansowe (sprawozdanie, które sporządzamy dla urzędu skarbowego lub KRS).
więcej zobacz: Sprawozdanie OPP
Do 2015 r. sporządzanie dwóch sprawozdań merytorycznych przez fundacje OPP było obligatoryjne. Obowiązek ten wynikał z dwóch różnych aktów prawnych: ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która nakazywała umieszczać sprawozdanie w bazie OPP, oraz z ustawy o fundacjach, która nakazuje wysyłanie sprawozdania do ministra nadzorującego fundację (np. fundacje zajmujące się ochroną dzikich zwierząt sprawozdają się ministrowi środowiska).
Obydwa sprawozdania merytoryczne (OPP i „zwykłe” czyli „sprawozdanie z działalności fundacji”) mają różne wzory.
Wysłanie sprawozdania z działalności fundacji do nadzorującego fundację ministra jest nadal obowiązkiem fundacji, które nie mają statusu OPP (i w związku z tym nie sporządzają sprawozdań OPP).
„Zwykłe” roczne sprawozdanie merytoryczne (sprawozdanie z działalności fundacji) sporządza się według wytycznych zawartych w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. W przepisach nie wskazano terminu, w jakim to sprawozdanie powinno być złożone. Przyjmuje się zatem, że fundacje mają na to czas do końca roku – czyli sprawozdanie z działalności fundacji za rok 2018 powinno być złożone do końca 2019 roku.
Odpowiadając na pytanie NGO
W związku z tym, że fundacja ma status OPP, będzie musiała zamieścić swoje sprawozdanie za 2018 rok w bazie sprawozdań finansowych i merytorycznych organizacji pożytku publicznego, obsługiwanej przez Narodowy Instytut Wolności.
Nie ma już jednak, jako OPP, obowiązku sprawozdawania się z działalności ministrowi wskazanemu w statucie (w tym przypadku ministrowi środowiska). A zatem fundacja taka w 2019 roku sporządza tylko jedno sprawozdanie merytoryczne (sprawozdanie z działalności) za rok 2018.
Trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie z obowiązku składania sprawozdania do ministra nie wynika z samego faktu posiadania statusu OPP - zwolnienie dotyczy fundacji OPP, która faktycznie zamieściła sprawozdanie w bazie sprawozdań OPP (czyli zrealizowała obowiązek organizacji pożytku).
Uwaga! Status OPP oraz złożenie sprawozdania OPP nie zwalania fundacji z obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego i złożenia go do urzędu skarbowego lub KRS.
Podstawa prawna
- Ustawa o fundacjach z dn. 6 kwietnia 1984 r. (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1491)
Art. 12
1. O zgodności działania fundacji z przepisami prawa i statutem oraz z celem, w jakim fundacja została ustanowiona, orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek właściwego ministra lub starosty.
2. Fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do fundacji posiadających status organizacji pożytku publicznego, które zamieściły na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie merytoryczne z działalności oraz sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2018 r. poz. 450, 650, 723 i 1365).Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, jest przez fundację udostępnione do publicznej wiadomości.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji (Dz. U. Nr 50, poz. 529 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 688)
Art. 23
1. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, z zastrzeżeniem przepisów odrębnych.
(…)
2. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie finansowe, na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości.
(…)
6. Organizacja pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie do dnia 15 lipca roku następującego po roku, za który składane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej.
(…)
6b. Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1-2 i 2b, w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który jest składane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne.
6c. Organizacja pożytku publicznego, która w roku obrotowym, za który sporządza sprawozdanie finansowe i merytoryczne ze swojej działalności, osiągnęła przychód nieprzekraczający 100 000 zł, zamieszcza na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej, w terminie, o którym mowa w ust. 6 lub w ust. 6b, sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w formie uproszczonego sprawozdania merytorycznego.
(…)
8. Przewodniczący Komitetu określi, w drodze rozporządzenia, wzór sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 1 i 1a, oraz wzór uproszczonego sprawozdania merytorycznego, o którym mowa w ust. 6c, kierując się potrzebą ujednolicenia składanych sprawozdań.
- Rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2061)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23