FKIS zakończył budowę portfela SVC i wsparł 12 przedsiębiorstw społecznych kwotą prawie 10 mln zł
31 października 2023 r. zakończyła się budowa portfela social venture capital Funduszu Kapitałowych Inwestycji Społecznych FKIS. Ten pilotażowy projekt Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA realizowało na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Rozwoju przez pięć lat - od grudnia 2018 roku. Środki pochodziły z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (Działanie 4.1 Innowacje społeczne) oraz z funduszy TISE.
Social venture capital (SVC) to sposób finansowania wykorzystujący model strategii venture capital i instrumenty znane z rynku kapitałowego do finansowania organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych lub działań, które generują duży wpływ społeczny. Tradycyjny model finansowania opiera się głównie na pożyczkach lub gwarancjach, a dzięki SVC podmioty te mogą skorzystać z instrumentów o charakterze kapitałowym lub quasi-kapitałowym.
W ramach projektu oferowane było wsparcie finansowe (do 1 mln zł.) w postaci dwóch produktów: inwestycji kapitałowej i pożyczki podporządkowanej (ułatwiającej pozyskanie finansowania z innych źródeł) oraz usług doradczych. Okres trwania inwestycji (od 4 do 8 lat) ustalano indywidualnie z każdym z przedsiębiorców społecznych.
Operatorem funduszu była utworzona przez TISE spółka zależna FKIS - Fundusz Kapitałowych Inwestycji Społecznych (Fundusz FKIS), która dokonywała inwestycji. Realizując projekt wykorzystywano wieloletnie doświadczenia zarówno z rynku tradycyjnego venture capital, na którym TISE operowało przez kilkanaście pierwszych lat swojej działalności z jego ponad dziesięcioletnimi doświadczeniami z obsługi pożyczkowej podmiotów ekonomii społecznej.
Z projektu skorzystało dwanaście przedsiębiorstw społecznych, a zainwestowana kwota wyniosła 9771100 zł. Fundusz wspierał podmioty na terenie całego kraju inwestując w przedsiębiorstwa społeczne realizujące przedsięwzięcia w obszarach usług opiekuńczych, edukacyjnych, rehabilitacyjnych, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ekologii.
Inwestobiorcy FKIS działają w różnej formule prawnej: spółki non-profit (6), organizacji pozarządowej (4) i spółdzielni socjalnej (2).
Jedna z inwestycji jest już całkowicie zakończona (Przedsiębiorstwo Społeczne ŚMA z Żyrardowa wykupiło od FKIS swoje udziały). Drugi z inwestobiorców - warszawska spółka non-profit SOLACE -znalazła inwestora, który sukcesywnie wykupuje udziały od FKIS (proces zakończy się 31 grudnia 2023 r.)
Jako pierwsze (w grudniu 2019 r.) z tej preferencyjnej formy finansowania skorzystało Stowarzyszenie Klinika Jeździecka z Lubczy w woj. kujawsko-pomorskim zajmujące się hipoterapią, paraujeżdżeniem i parapowożeniem dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja polegała na sfinansowaniu zakupu i wyposażenia hali do nauki jazdy konnej i zajęć hipoterapii. Ostatnim inwestobiorcą (październik 2023 r.) została Spółdzielnia Socjalna Słomiany Dom z Bydgoszczy zajmująca się wznoszeniem ekologicznych budynków charakteryzującym się minimalnym, negatywnym wpływem na środowisko w całym cyklu życia budynku, począwszy od budowy, poprzez eksploatację, aż do jego rozbiórki. Dzięki inwestycji zostaną zakupione nowe maszyny budowlane, wzrośnie też zatrudnienie w Spółdzielni.
Pełna lista i opisy wszystkich inwestycji społecznych na stronie www.fkis.pl
W ciągu pięciu lat szeroko informowano o projekcie podczas spotkań, konferencji, warsztatów, paneli on-line, wizyt, sesji pitchingowych, w których wzięło udział ponad tysiąc przedsiębiorstw społecznych oraz przedstawiciele Ośrodków Wspierania Ekonomii Społecznej czy Regionalnych Ośrodków Pomocy Społecznej. W czasie trwania projektu przeanalizowano ponad sto sześćdziesiąt dossier inwestycyjnych złożonych przez podmioty ekonomii społecznej, z których dwanaście uzyskało akceptację Rady Inwestycyjnej (zasiadali w niej przedstawiciele Ministerstwa, FKIF i TISE) i finansowanie.
Efekty programu pilotażowego zostaną wykorzystane przy projektowaniu zasad funkcjonowania funduszy social venture capital w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027.
Fundusz FKIS został powołany do życia przez Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA. Jest funduszem pożyczkowym dla organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych oraz mikro, małych i średnich firm. Zostało założone przez Bank BISE w roku 1991 r., a obecnie jego właścicielem jest francuski bank spółdzielczy Crédit Coopératif. Początkowo TISE było funduszem typu venture capital, a od 2008 r. udziela pożyczek wykorzystując fundusze własne oraz unijne środki finansowe udostępniane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, EFI, etc. TISE jest członkiem założycielem i jedynym polskim przedstawicielem w Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych (www.febea.org), którą tworzą instytucje zajmujące się finansowaniem projektów społecznych i etycznych. TISE udzieliło już prawie 10 tys. pożyczek o łącznej wartości 1,6 miliarda złotych!