Platforma Integracji Osób Niepełnosprawnych PION wystosowała apel do polityków i przedstawicieli organizacji pozarządowych, aby wspólnie przeciwstawili się propozycjom zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji.
Według tego artykułu „jeśli firma zatrudnia osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, to ma prawo swoim kontrahentom przyznawać ulgę we wpłatach na PFRON. Ustawodawca włączył w te zapisy bardzo silny efekt prozatrudnieniowy, a mianowicie – im więcej firma zatrudnia osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności tym więcej ulg może przyznać” – czytamy w apelu PION.
Wraz z nowelizacją, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. pojawił się dodatkowy warunek. Ulgi mogą przyznawać tylko i wyłącznie firmy, w których zatrudnienie osób niepełnosprawnych z tzw. grup specjalnych sięga 30%. Do tych grup zaliczamy osoby o znacznym stopniem niepełnosprawności, a także z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są niewidome, psychicznie chore, upośledzone umysłowo, osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją.
Zdaniem autorów apelu znowelizowane zapisy przyczyniły się do ogromnego wzrostu zatrudnienia wśród osób z grup specjalnych. Spośród 3802 osób niepełnosprawnych, które znalazły pracę między styczniem a majem tego roku, aż 3047 rekrutuje się z grup specjalnych. Przełamały też dominację, „specjalizujących się” w zatrudnianiu niepełnosprawnych, firm ochroniarskich. Duże agencje ochrony, które są potentatem w zatrudnianiu niepełnosprawnych w stopniu lekkim, nie są obecnie w stanie spełnić warunku zatrudnienia 30% spośród grup specjalnych. Tym samym nie przysługuje im możliwość przyznawania ulg kontrahentom.
I to właśnie firmom ochroniarskim zrzeszonym w Porozumieniu Branżowym, PION przypisuje chęć zmiany niekorzystnego dla nich zapisu w ustawie. Związek zaproponował wykreślenie w całości artykułu lub przynajmniej nieuzależniania możliwości przyznawania ulg o zatrudniania osób z grup specjalnych oraz ograniczenie ulg do 30% wartości faktury sprzedaży. PION postrzega ten pomysł jako chęć likwidacji niewygodnej konkurencji w postaci przedsiębiorstw społecznych.
„Duże firmy ochroniarskie mające dziesiątki czy setki kontrahentów od wielu lat nie przyznawały większych ulg niż kilka procent. Za to przedsiębiorstwa społeczne, ale także każda firma rozpoczynająca działalność, przyznają ulgi w wysokości 40-80%” – argumentuje PION.
PION ostrzega też, że zmiana zapisów art. 22 kompletnie zniweczy jego prozatrudnieniowy charakter, a także uszczupli wpływy do PFRON o ok. 300 mln zł rocznie.
Pod apelem podpisały się między innymi: Polski Związek Niewidomych, Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością, Fundacja PROXIMUS , Stowarzyszenie "Niepełnosprawni dla Środowiska EKON", Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym-ECHO.
Źródło: PION