"Wykopmy rasizm" to hasło imprezy wieńczącej Etnoligę, czyli multikulturowe rozgrywki halowej piłki nożnej. Celem Etnoligi, zorganizowanej przez Fundację dla Wolności i Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ", jest integracja warszawiaków pochodzących z różnych stron świata. Uczestnicy – kobiety i mężczyźni – pochodzą m.in. z Afganistanu, Czeczenii, Francji, Ghany, Irlandii, Kamerunu, Kanady, Konga, Meksyku, Nigerii, Polski, Togo oraz Wietnamu.
W programie finałowej imprezy, która odbyła się 4 grudnia, znalazły się m.in. mecz pokazowy z udziałem gwiazd futbolu ze Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, wielokulturowe warsztaty dla dzieci prowadzone przez uczestników ligi, konferencja prasowa, filmy, wystawa fotografii, warsztaty antyrasistowskiego graffiti, koncert i wręczenie nagród przez sławnego angielskiego piłkarza Paula Elliotta.
Elliott przyjechał do Warszawy na specjalne zaproszenie Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ". Był gwiazdą Celticu Glasgow, a później pierwszym czarnoskórym kapitanem Chelsea Londyn. Obecnie zajmuje się działalnością społeczną i propagowaniem antyrasizmu. W tym tygodniu wraz z Davidem Beckhamem, a także księciem Williamem i brytyjskim premierem Davidem Cameronem był w Zurychu członkiem delegacji promującej angielską kandydaturę do organizacji Mistrzostw Świata 2018.
- Futbol powinien zawsze łączyć ludzi, a nie ich dzielić. Każdy ma prawo grać i kibicować. Na tym właśnie polega piękno piłki – powiedział Elliott podczas ceremonii wręczenia nagród.
Założenia i realizacja rozgrywek Etnoligi zostały zaprezentowane także w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego podczas odbywającej się 2 grudnia konferencji "Nie – dla Rasizmu w Sporcie". Coroczna konferencja organizowana jest przez Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz Stowarzyszeniem "NIGDY WIĘCEJ".
W czasie konferencji, obok wystąpień zaproszonych gości, przekazania deklaracji "Nie dla rasizmu w sporcie" związkom sportowym oraz wręczenia nagród w konkursie dla dziennikarzy "Stop rasizmowi w sporcie", przedstawiono także dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania rasizmowi, w tym poradnik dla klubów przygotowany przez Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ".
- Zbliżające się Mistrzostwa Europy UEFA EURO 2012 powinny być utrzymane w duchu Etnoligi, czyli wielokulturowe, pełne tolerancji oraz wolne od rasizmu. Tylko poprzez takie inicjatywy jak Etnoliga oraz przy zaangażowaniu instytucji, których przedstawiciele wzięli udział w konferencji "Nie – dla rasizmu w sporcie", możemy stworzyć pozytywną, antyrasistowską atmosferę podczas Mistrzostw Europy – powiedział Jacek Purski ze Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ".
Źródło: Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ"