Film zrealizowany przez Spółdzielnię socjalną „Fajna Sztuka” promuje questingową stolicę Polski
Od 12 sierpnia 2013 r. w Internecie, m.in. na portalu YouTube, można oglądać film promujący questing w Bałtowie. Tego samego dnia rozpoczęły się również jego projekcje przed seansami w bałtowskim kinie 5D. Producentem filmu jest Fundacja im. Marzeny Górszczyk-Kęcik, a zrealizowała go Spółdzielnia multimedialna "Fajna Sztuka". Środki na realizację filmu pozyskano z funduszy europejskich.
Questing - co to jest?
Innymi słowy questing to: "metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach". Questing to także znakomita forma marketingu i promocji danej miejscowości oraz regionu, przyciągająca questingowiczów z całego kraju. Dlatego już teraz samorządy angażują się organizacyjnie i finansowo we wspieranie tej formy nowatorskiej i kulturotwórczej rozrywki. Więcej informacji o questingu: www.questing.pl.
Obecnie w Polsce jest już dostępnych kilkadziesiąt tras questingowych. Ze względu na szybki rozwój tej dziedziny aktywnego spędzania wolnego czasu planowane jest także uruchomienie Fundacji Questingowej, która będzie zajmować się m.in. dalszą popularyzacją i rozwojem questingu w Polsce.
Bałtów - Questingowa Stolica Polski
Jednym z najważniejszych miejsc questingu w naszym kraju jest Bałtów – położony kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego, w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej – w centrum Województwa Świętokrzyskiego, czyli w "sercu" Polski. W Bałtowie dostępnych jest już kilkanaście szlaków questingowych, dlatego nazywany jest on obecnie Questingową Stolicą Polski. Projekt questingu w Bałtowie rozpoczął się w 2010 roku. W ciągu kilkunastu miesięcy dwudziestu wolontariuszy z klubu "Junior Bałt", przy wsparciu certyfikowanego trenera questingu Łukasza Wilczyńskiego, przygotowało kilkanaście tras questingowych promujących dziedzictwo kulturalne i historycznego Bałtowa i okolic.
"Zdecydowaliśmy się przygotować specjalny film o urokach questingu w Bałtowie, ponieważ jesteśmy uważani za Polską Stolice Questingu, m.in. ze względu na największe w Polsce zagęszczenie tras questingowych w Bałtowie i okolicach" – mówi Jarosław Kuba, prezes Lokalnej Grupy Działania "Krzemienny Krąg" – "Film będzie wyświetlany w naszym kinie w Bałtowie, przed każdym seansem 5D oraz na projektorach TV i w Internecie. Chcemy w ten sposób zachęcić Polaków do questowania i pokazać im w przystępny multimedialny sposób czym jest questing".
Film 3D promuje Questing w Bałtowie
Same zdjęcia trwały trzy dni ale przygotowania realizacyjne i produkcja i postprodukcja zajęły kilka miesięcy. Planowane są dalsze działania promujące questing w Bałtowie: filmy i reportaże.
"Pomysł zrealizowania filmu, promującego nowatorską formę aktywnej rozrywki, jaką jest questing powstał ponad rok temu, kiedy przyjechaliśmy do Bałtowa na wizytę studyjną, aby zobaczyć, jak efektywnie może działać ekonomia społeczna" – mówi Piotr Kęcik, prezes zarządu Fundacji im. Marzeny Górszczyk-Kęcik - "Cieszymy się, że możemy dzięki niemu wspierać działania prowadzone w Bałtowie, a sam film chociaż trwa tylko 3 minuty – kosztował nas wszystkich wiele pracy a w jego realizacji bardzo pomogła znakomita współpraca z pracownikami Bałtowa".
Filmowcy ze Spółdzielni Socjalnej "Fajna Sztuka" podkreślają, bardzo sympatyczna współpracę z aktorami, którzy w większości pochodzili z Bałtowa. Zwłaszcza dla dzieci, które wystąpiły w filmie była to wielka przygoda. Przez kilka dni poczuły się jak prawdziwe gwiazdy filmowe i widać było, że praca nad filmem sprawiała im wielką radość.
Fundacja im. Marzeny Górszczyk-Kęcik:
Celami działania Fundacji im. Mareny Górszczyk-Kęcik są m.in.:
- rozwój mediów subregionalnych, jako kluczowego elementu demokracji lokalnych;
- edukacja ekonomiczna, technologiczna, organizacyjna i zdrowotna polskiego społeczeństwa;
- promocja i ochrona zasobów przyrodniczych Polski oraz dziedzictwa kulturowego wsi.