Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
"Warszawa zmienia się dzięki swoim mieszkańcom, chcemy im za to podziękować, docenić bezinteresowną i nierzadko niełatwą pracę tych osób" – taki komunikat miasta towarzyszy Festiwalowi aktywnych mieszkańców, który już 23 maja organizuje Centrum Komunikacji Społecznej na warszawskim Służewie.
Klara Sołtan-Kościelecka, warszawa.ngo.pl: – Kogo zapraszacie na Festiwal?
Zuzanna Włodarczyk CKS: – Wydarzenie jest adresowane do wszystkich, ale aby nie pozostało wrażenie, że jak do wszystkich, to do nikogo, podkreślmy, że chodzi przede wszystkim o aktywnych mieszkańców Warszawy, takich, którzy już działają lokalnie, lub też chcą takie działania podjąć. Jak najbardziej są tu mile widziani przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, także rodziny z dziećmi.
Reklama
Michał Kuszewski, CKS: – Dodajmy przy tym, że uważamy, iż trzeba doceniać nie tylko tych, którzy z powodzeniem prowadzą cykliczne lokalne działania, ale także osoby działające akcyjnie. Nawet małe pojedyncze inicjatywy zmieniają jakość naszego życia. Działania realizowane przez grupy mieszkańców prowadzone są często „na dziko”, bez planu na przyszłość. Zdarza się, że sąsiedzi zaczynają współpracę z dzielnicą, nie wiedząc, że są narzędzia, które mogą im to ułatwić. Chcemy im pokazać te różne możliwości.
Agnieszka Matan, CKS: – Często okazuje się, że jakaś akcja sąsiedzka zaczęła się od przypadku, z czasem w jej organizację zaczyna się angażować coraz szersze grono mieszkańców. Miał być mały ogródek i stojak na rowery, a kończy się na ogrodzie społecznościowym.
Jak przedstawia się program wydarzenia?
Agnieszka Matan: – Festiwal będzie miał miejsce 23 maja od godziny 12.00 do 18.00, odbędzie się w Służewskim Domu Kultury. We współpracy z aktywnymi grupami mieszkańców i organizacjami pozarządowymi przygotowaliśmy dla uczestników festiwalu swoisty pakiet wiedzy. Będzie to m.in. siedem warsztatów na tematy, które mogą być interesujące dla lokalnych animatorów, np. „Jak być lokalnym liderem i nie zwariować?”.
Będzie można też zasięgnąć porad w zakresie przepisów obowiązujących organizatorów wydarzeń lokalnych. Wicedyrektorka CKS, Urszula Majewska będzie natomiast prowadzić warsztat dla dziennikarzy, podczas którego będą mogli się dowiedzieć, jak interesująco mówić o działaniach lokalnych.
Ważnym elementem festiwalu będą także prezentacje mieszkańców. Poświęcona będzie im godzinna sesja, podczas której w bardzo krótkich wypowiedziach zostaną przedstawione dobre praktyki działań sąsiedzkich. Ci, którzy spróbowali swoich sił na tym polu, będą opowiadać o swoich działaniach tak, aby innych zainspirować już właśnie poprzez praktykę. To bardzo ważne, gdyż ludzie dużo robią, wypracowują metody rozwiązywania problemów lokalnych, jednak przepływ informacji na ten temat w Warszawie jest co najmniej niewystarczający.
Na festiwalu gościć będzie także Wawerski Klub dla Rodzin oraz Jodie Baltazar – amerykańska animatorka mieszkająca w Polsce od kilku lat, zajmująca się ogrodami społecznymi. Jodie jest specjalistką od jadalnych roślin w Warszawie, zorganizuje spacer, podczas którego mieszkańcy będą szukali takowych roślin, a potem warsztat kulinarny, podczas którego uczestnicy spaceru będą mieli okazję ugotować to, co znaleźli, a potem zaś oczywiście skosztować swoich dań.
Dlaczego Służewski Dom Kultury?
Zuzanna Włodarczyk: – Przede wszystkim dlatego, że tam wiele się dzieje. Przy budynku jest już ogród społecznościowy, łąka kwietna, pszczelarium. Podczas festiwalu będzie można podejrzeć, jak takie inicjatywy są organizowane i przenieść je ewentualnie na swoje podwórko. Nie bez znaczenia są też względy komunikacyjne: metro, liczne ścieżki rowerowe powodują, iż stosunkowo łatwo dostać się do tego miejsca z każdej części Warszawy.
Warszawa lokalna? Czy w stolicy prowadzonych jest dużo inicjatyw lokalnych?
Agnieszka Matan: – Tak. W ciągu kilku ostatnich lat można mówić wprost o rewolucji lokalnej. Coraz częściej stosowane są tu także narzędzia proponowane przez miasto – mowa tu przede wszystkim o inicjatywie lokalnej. Od tego roku mamy też jej ambasadorów. Funkcję tę pełnią: Federacja Mazowia oraz Stowarzyszenie „Moja Narbutta”. Organizacje te wspierają mieszkańców w czterech dzielnicach Warszawy w pisaniu wniosków na inicjatywę lokalną.
Michał Kuszewski: – Ambasadorów będzie można zresztą poznać na festiwalu. Tam też oczywiście znajdzie się stanowisko CKS-u, gdzie będzie można zadać pytanie o inicjatywę lokalną czy budżet partycypacyjny, a także stanowisko SCWO – tu organizacje działające lokalne będą mogły zasięgnąć stosownej porady.
Michał Kuszewski: Zdarza się, że sąsiedzi zaczynają współpracę z dzielnicą, nie wiedząc, że są narzędzia, które mogą im to ułatwić. Chcemy im pokazać te różne możliwości…
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.