Trwa nabór do jedynej ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej fundusze lokalnie. Federacja Funduszy Lokalnych w Polsce (FFL) otwiera się na nowych członków oferując lokalnym NGO sieciowy know-how, promocję działań oraz finansowanie projektów. Nie każda fundacja czy stowarzyszenie może liczyć na członkostwo, ale warto spróbować, choćby dlatego, że w historii FFL nie zdarzyło się, aby ktoś z niej wystąpił.
Czym jest i co robi FFL?
Federacja Funduszy Lokalnych działa w Polsce od 20 lat i zrzesza obecnie 19 lokalnych organizacji dobroczynnych z 11 województw. Główną misją FFL jest promocja lokalnej filantropii i wieloobszarowe wzmacnianie zrzeszonych członków, a także łączenie ludzi, angażowanie do działań pomocowych biznesu i wspólne szukanie możliwości rozwoju dla inicjatyw prospołecznych opartych o wspólne cele i wartości.
Organizacje członkowskie należące do FFL wspierają lokalnych liderów społecznych, inspirują i kreują zmianę działając w obszarach m.in.: edukacji, przedsiębiorczości, kultury i sztuki, sportu, zdrowia, ekologii oraz współpracy transgranicznej. Wspólne przedsięwzięcia realizowane są m.in. przez: programy stypendialne, grantowe i edukacyjne oraz wydarzenia aktywizujące społeczności lokalne i budujące społeczeństwo obywatelskie.
Dlaczego warto przystąpić do FFL?
Organizacje należące do Federacji otrzymują wsparcie merytoryczne, promocyjne i finansowe oraz dostęp do unikatowej wiedzy, wielodomenowych szkoleń i doradztwa, ale także inspiracji do realizacji własnych inicjatyw lokalnych. Federacja to ponadto sieciowy bank wiedzy i pomysłów oraz katalog najwyższych standardów i praktyk ze świata NGO. Cyklicznie organizowane wizyty studyjne w ramach wsparcia merytorycznego zapewniają również bezpośredni dostęp do odnoszących sukcesy projektów realizowanych w całej Europie.
Zrzeszeni członkowie mogą także liczyć na wsparcie finansowe, a tylko w ciągu dwóch ostatnich lat otrzymali oni dofinansowania przekraczające łącznie 1 mln zł, które przeznaczono na projekty realizowane zarówno lokalnie, jak i skali ogólnopolskiej. FFL zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem funduszy, ale także działaniami promocyjnymi, zapewniającymi rozpoznawalność prowadzonych akcji i marek poszczególnych organizacji.
W ramach kampanii promocyjnych FFL aranżuje i koordynuje m.in. komunikację w mediach tradycyjnych, elektronicznych, w tym w kanałach społecznościowych oraz organizuje i bierze aktywny udział w wystąpieniach publicznych oraz debatach, w trakcie których promuje swoich członków. Obok systematycznych szkoleń członkowie mogą także liczyć na współpracę z instytucjami zagranicznymi oraz przynależność do znaczących partnerstw biznesowych, a nawet pomoc w opracowaniu strategii marketingowej czy usprawnieniu modelu zarządzania własną organizacją.
Jak i kto może przystąpić do Federacji Funduszy Lokalnych?
Jednym podstawowych aspektów działalności FLL jest całkowita transparentność podejmowanych decyzji i działań oraz wiarygodność w oczach partnerów, darczyńców i beneficjentów. Takimi cechami musi się również charakteryzować kandydująca organizacja. Ponadto FLL opracowała zestaw standardów, które muszą być spełnione przez podmioty ubiegające się o członkostwo.
Wśród tych standardów znajduje się m.in. zobowiązanie do czynnego zaangażowania w realizowane projekty. Od każdego kandydata wymagana jest również niezależność, apolityczność oraz działalność filantropijna prowadzona od co najmniej 3 lat i nastawiona na poprawę jakości życia społeczności lokalnej na obszarze, na którym prowadzona jest statutowa działalność kandydata. Od ubiegającego się o członkostwo podmiotu oczekiwana jest także współpraca z minimum trzema partnerami oraz posiadanie minimum trzech niezależnych źródeł finansowania, np. z dotacji, grantów, darowizn, społecznościowych akcji zbiórkowych czy 1,5% podatku.
Pełen katalog standardów, lista członków FFL oraz wszelkie aspekty prawno-organizacyjne i finansowozarządcze znajdują się na https://www.ffl.org.pl/standardy/. Na stronie internetowej Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce znajduje się także formularz kontaktowy, przez który można zgłosić kandydaturę organizacji. Nabór nowych członków trwa do końca 2024 roku.
Organizacje, które przystąpiły do Federacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy: Fundacja Bieszczadzka, Fundacja Aktywizacji Rozwoju, Fundacja Dobrych Działań, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Gołdapski Fundusz Lokalny, Stowarzyszenie Dolina Kacanki.
W tym roku Federacja podpisała także umowy partnerskie z czterema organizacjami, w ramach których obie strony umowy będą wzajemnie wspierać się merytorycznie i promocyjnie. Organizacje partnerskie to: Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja Woykowska, Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Stowarzyszenie Wiatraki Mazur.
Kontakt dla mediów: Zuzanna Komornicka, Dyr. ds. Komunikacji i Współpracy, e-mail: biuro@ffl.org.pl
Źródło: Federacja Funduszy Lokalnych w Polsce