Sześć inicjatyw lokalnych w sześć miesięcy – tak można podsumować pewien krótki, ale intensywny proces w projekcie „Fani Inicjatyw Lokalnych”, który powoli zmierza do końca. Będzie to oczywiście happy end, a zaangażowane w jego realizację dolnośląskie gminy nie zamierzają na tym poprzestać. Ciąg dalszy nastąpi…
Realizatorki projektu oraz mieszkańcy sześciu dolnośląskich gmin, które wzięły w nim udział spotkali się we Wrocławiu podczas Forum Inicjatywy Lokalnej. Symboliczna data, czyli piątek trzynastego, tym razem nie miała nic wspólnego z pechem.
Chociaż inicjatywa lokalna, jako forma współpracy mieszkańców z samorządem, została wprowadzona do „Ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie” już trzy lata temu, to nadal w niewielu gminach korzysta się z tej możliwości. Ostatnie badania przeprowadzone przez Fundację im. Stefana Batorego pokazały, że tylko w kilkudziesięciu gminach w całej Polsce przyjęto uchwały o realizacji inicjatyw lokalnych. Dodatkowo należy pamiętać, że niektóre samorządy na fali nowelizacji Ustawy z 2010 roku podjęły stosowne uchwały, które okazały się być jedynie martwymi zapisami.
Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Dyskutowano o nich m.in. podczas ostatniego, wrześniowego Ogólnopolskiego Forum Pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Urzędnicy często obawiają się kosztownych pomysłów mieszkańców, którym nie będą w stanie sprostać. Czasami niesłusznie zakładają też, że realizacja inicjatyw lokalnych będzie się wiązała ze zwiększeniem gminnych budżetów, na które ich po prostu nie stać.
Jednak dobra wola i świadomość, jak ważna jest współpraca samorządu z mieszkańcami coraz mocniej wybrzmiewają w działaniach urzędów. Przez ostatnie pół roku na mapie Dolnego Śląska dało się wyraźnie zauważyć zwiększenie wskaźnika „lokalnej aktywności na kilometr kwadratowy”. Wszystko to za sprawą projektu „Fani Inicjatywy Lokalnej” (współfinansowanej przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich) i jego realizatorek z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Kilka miesięcy spotkań, szkoleń i kompleksowego merytorycznego wsparcia RCWIP z jednej strony oraz świeże pomysły i chęć posłuchania głosu swoich mieszkańców po stronie kilku dolnośląskich samorządów przyniosło bardzo wymierne efekty.
Oddajmy głos samych realizatorkom oraz gminom zaangażowanych w projekt:
Przedstawiciele sześciu gmin zaangażowanych w projekt nie mają wątpliwości, że inicjatywa lokalna jest świetnym narzędziem do prowadzenia partnerskiego dialogu ze swoimi mieszkańcami. Tak podsumowali swoje bardzo świeże doświadczenie w tym zakresie:
Inicjatywa lokalna angażuje wszystkie zainteresowane strony: zarówno samorząd jak i mieszkańców, również tych niechętnie na co dzień wychodzących przed szereg i dzielących się swoimi pomysłami. Ważne miejsce zajmują w tym dialogu organizacje pozarządowe. Chociaż w realizacji samej inicjatywy NGO-sy mogą jedynie „użyczać” swojej formy prawnej dla mieszkańców, chcących zrealizować swój pomysł, to właśnie organizacje pozarządowe są głosem mieszkańców w wielu niewielkich gminach (szczególnie wiejskich).
Tylko dwie spośród sześciu gmin biorących udział w projekcie, miało wcześniej podjęte uchwały o inicjatywie lokalnej. Jednak mimo tego, mieszkańcy nie zgłaszali inicjatyw. Dużą rolę odgrywa tu samorząd, który powinien zachęcać mieszkańców i promować to narzędzie, które umożliwia wspólną realizację zadań publicznych. Pozostałe gminy przeszły cały proces prowadzący od podjęcia stosownej uchwały (poprzedzone szkoleniami i spotkaniami), demokratycznego wyboru wśród kilku zgłoszonych inicjatyw aż po samą ich realizację.
Inicjatywa lokalna, w swojej idei zbliżona do budżetu partycypacyjnego czy obywatelskiego dosyć powoli przebija się w świadomości i mieszkańców i przede wszystkim samorządowców. Trzeba jednak pamiętać że to, co od trzech lat funkcjonuje pod nazwą „inicjatywa lokalna” tak naprawdę wiele gmin stosuje od dawna w ramach tzw. czynu społecznego (szczególnie w małych miejscowościach, w których i mieszkańcy i urzędnicy bardzo dobrze się znają). Wprowadzenie formalnych rozwiązań do „Ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie” pozwoliło na pewne formalne uporządkowanie, a przede wszystkim na wskazanie współodpowiedzialności mieszkańców za kształtowanie swojej społeczności lokalnej.
Więcej o zasadach realizacji inicjatywy lokalnej przeczytacie na stronach poradnik.ngo.pl:
Co to jest inicjatywa lokalna?
Artykuł powstał w ramach projektu „Fani Inicjatywy Lokalnej”
współfinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Źródło: informacja własna dolnoslaskie.ngo.pl