– Szukaliśmy pomysłu na poszerzenie grona uczestników UEFA EURO 2012™ o ludzi, którzy nie wejdą na stadiony i nie usłyszą gwizdka sędziego na żywo – mówi Leszek Napiontek ze stołecznego Biura Kultury. Projekt This way pozwala uczestniczyć w Euro na różne, nieoczywiste sposoby.
Uczestnicy - podopieczni Stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej), będą mogli m.in. zobaczyć na co dzień niedostępne dla kibiców miejsca na Stadionie Narodowym, np. szatnie piłkarzy oraz przyjrzeć się tradycjom łączenia sportu i sztuki w Muzeum Sportu. I co kluczowe zostawić swój komentarz w przestrzeni Warszawy w postaci sześciu wielkoformatowych murali.
Wykonanie murali przez młodzież będzie zwieńczeniem licznych działań prowadzonych od grudnia zeszłego roku. Młodzi biorą m.in. udział w warsztatach street artu, gdzie poznają techniki sitodruku, szablonu i plakatu. To długi proces, nie jednorazowa akcja, w której udział wezmą przypadkowe osoby. Uczestnicy to podopieczni, z którymi pedagodzy pracują systemowo, również we współpracy z artystami. Dopiero co jeździli po Warszawie złotym autobusem Pawła Althamera – wyjaśnia Maryna Czaplicka – koordynatorka projektu.
Murale powstaną przed samymi mistrzostwami – w maju. Młodzi namalują swoje impresje pod okiem międzynarodowych artystów street artu w sześciu miejscach w Warszawie.
Wspólne mistrzostwa
Młodzi warszawiacy jeszcze przed mistrzostwami odwiedzą stolicę Ukrainy, a grupa młodzieży z Kijowa – Warszawę. Ciekawie zapowiada się również współpraca opiekunów. Pedagogika ulicy nie jest powszechną metodą pracy na Ukrainie, a według Aidy Dżangirowej – szefowej Galerii Ławra - bardzo potrzebną. Wymiana wiedzy i doświadczeń będzie zatem cenna.
Inicjatorem projektu jest Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej) i Fundację Vlep[v]net,
Źródło: Wydział Prasowy Urzędu m. st. Warszawy