Z motywem windy spotykamy się na co dzień: w muzyce (kto nie zna piosenki „Windą do nieba”), w filmie (najlepsze miejsce na wyznania miłosne i głębokie przemyślenia życiowe). Winda symbolizuje nadzieję, wsparcie w rozwiązaniu trudnej sprawy, szansę na rozwój oraz nadejście nieoczekiwanych zmian. Czy winda może stać się symbolem sukcesu przedsiębiorstw społecznych, biorących udział w programie Społeczny StartUp?
Moda na Elevator Pitch narodziła się oczywiście w USA i obecnie jest jedną z najpopularniejszych form prezentacji. Dlaczego? Żyjemy szybko, posługujemy się sloganami, a za najlepsze reklamy uważamy te, które mówią do nas językiem korzyści. Nie mamy czasu na wysłuchiwanie 30-minutowej prezentacji zawierającej informacje, do których bez problemu dotarlibyśmy przeszukując sieć.
Chcąc sprostać wymaganiom rynku, uczestnicy programu Społeczny StartUp, realizowanego we współpracy z Bankiem Pekao S.A., dzięki wsparciu Unicredit Foundation wezmą udział w Elevator Pitch, które odbędzie się w 29 maja w hotelu InterContinental. Dyrektor Generalny hotelu, Marten Schoenrock, nie krył zainteresowania: „To naprawdę wspaniała inicjatywa i jesteśmy szczęśliwi, że możemy być jej częścią”.
Dziesięcioro przedsiębiorców społecznych odbędzie podróż windą, podczas której w ciągu 150 sekund postara się zainteresować swoim pomysłem na biznes konkretnego inwestora. Każdy, kto próbował przedstawić komuś swoją wizję w krótkim czasie, wie jakie to trudne zadanie. Z drugiej strony twarde zasady biznesu mówią: „Jeśli nie umiesz tego zrobić, to nie znasz swojego biznesu i poruszasz się po omacku”.
Drugim wyzwaniem przed jakim staną tego dnia przedstawiciele przedsiębiorstw społecznych będzie zaprezentowanie swojego przedsięwzięcia szerszej widowni. To doskonała okazja do nawiązania cennych kontaktów, uzyskania informacji zwrotnej dotyczącej ich inicjatyw, a przede wszystkimi zdobycia nowych doświadczeń w prezentowaniu swoich przedsięwzięć przed przedstawicielami twardego świata finansów. Wśród reprezentowanych przedsięwzięć znajdą się:
- HospiCare – aplikacja wspierająca pacjentów hospicjów domowych
- Kuchnia Konfliktu – kuchnia, która umożliwia podjęcie legalnej pracy imigrantom i inicjuje procesy integracyjne z polskim społeczeństwem, łamiąc negatywny stereotyp „tych innych”
- Mamo Pracuj – portal dla mam poszukujących pracy i pracodawców, którzy szukają rzetelnych pracowników
- Teatr 21 – teatr, w którym sztukę tworzą osoby z niepełnosprawnościmi intelektualnymi, prowadzący warsztaty zmierzające do integracji społeczeństwa
- Fundacja Łąka – która poprzez zakładanie łąk kwietnych w miastach podnosi jakość życia mieszkańców, rolników – dostawców nasion, osób dotychczas bezrobotnych, a obecnie zatrudnionych przy zbiorach, przyczyniając się również do ochrony środowiska
- Zwierzakowo – schronisko dla bezdomnych psów, prowadzone przez osoby, które do niedawna same walczyły z bezdomnością
- Wspólny Stół – kuchnia, która jest stała się miejscem pracy osób długotrwale niepracujących, walczących z niepełnosprawnością, uzależnieniami oraz studentów pracy socjalnej, którzy mogą w praktyce wykorzystywać akademickie doświadczenie
- Dalej Razem Sp. z o.o – która tworzy narzędzia edukacyjne dla rodziców i nauczycieli dzieci z autyzmem oraz tworzy miejsca pracy dla osób z autyzmem, aby dać im szansę bycia samodzielnym
- GojiLand – pierwsza w Polsce plantacja jagód goji, którą prowadzą więźniowie i byli więźniowie
- DOBROCZYŃ! – czyli prospołeczne wyspy sprzedażowe, umożliwiające podmiotom ekonomii społecznej sprzedaż ich towarów i usług w centach handlowych.
Spotkanie Elevator Pitch jest kulminacyjnym momentem programu Społeczny StartUp, który rozpoczął się od konkursu dla przedsiębiorstw społecznych na wczesnym etapie rozwoju. Nagrodami w konkursie jest kompleksowe wsparcie doradcze oraz granty finansowe.
Źródło: Fundacja Ashoka - Innowatorzy Dla Dobra Publicznego