Już dziś (18 sierpnia 2011) w Elblągu rozpoczyna się czterodniowy Zlot ATOMÓW w Sieci. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele organizacji członkowskich Sieci oraz zaproszeni goście. Drugiego dnia imprezy oficjalnie zostanie zainaugurowane działanie nowej pozarządowej struktury.
Zlot ATOMÓW będzie okazją do zacieśnienia współpracy, a w niektórych przypadkach dopiero jej rozpoczęcia – albowiem wiele młodych organizacji, które wchodzą w skład Sieci, dopiero rozpoczyna swoją wędrówkę pozarządową ścieżką. Zlot będzie zatem okazją do poznania siebie nawzajem, nawiązania pierwszych kontaktów – zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Program wydarzenia został tak opracowany, aby każdy, kto na te kilka dni przyjedzie do Elbląga, nie odczuwał znużenia. Jak jednak zaznacza koordynatorka przedsięwzięcia, Anna Śledzińska, nikt nie powinien traktować Zlotu jako imprezy, którą można sobie jedynie wypełnić czas w wakacje.
– To jest oczywiście doskonała okazja, aby się poznać i dobrze bawić. Ale traktujemy Zlot głównie jako dobry moment do podzielenia się pomysłami na pracę i zadeklarowania, że będziemy aktywnie uczestniczyć w szkoleniach – mówi koordynatorka.
Szansą na uzyskanie informacji, czym zajmują się poszczególne osoby i ich organizacje, będą Targi Informacji Młodzieżowej. Pierwszego dnia imprezy wszyscy będą mieli możliwość zaprezentowania się i pochwalenia tym, co robią na co dzień. Jak wyjaśnia Małgorzata Piaścik, koordynatorka Regionalnego Punktu Informacji Młodzieżowej, jest to dobry wstęp do rozpoczęcia spotkania.
– Targi ułatwią organizacjom wyszukiwanie partnerów czy to do udziału w projekcie, czy do przygotowania wspólnych wydarzeń lub happeningów – tłumaczy Małgorzata Piaścik.
O to, aby cztery dni Zlotu przebiegały w dobrej atmosferze, zadbają specjaliści, którzy przygotowali warsztaty z wielu dziedzin. Już pierwszego dnia imprezy odbędą się zajęcia integracyjne „Teatr w kręgu”. Ich tematem przewodnim będzie młodzież aktywnie działająca na rzecz społeczności lokalnej.
– Uczestnicy zostaną podzieleni na 10 grup, z których każda otrzyma tytuł filmu do interpretacji – wyjaśnia Małgorzata Woźna, prowadząca warsztaty. – Następnie będą mieli półtorej godziny na przygotowanie pięciominutowej scenki nawiązującej do aktywności młodzieży na rzecz innych. Każda z grup kończy występ poprzez wypowiedzenie umówionego wcześniej hasła lub odśpiewanie piosenki. Wówczas swoje pięć minut otrzymuje kolejna grupa. Celem warsztatów jest zintegrowanie uczestników Zlotu oraz krótkie przedstawienie się sobie nawzajem.
Drugi i trzeci dzień to tematyczne spotkania warsztatowe, w czasie których ich uczestnicy poznają skuteczne metody pracy z młodzieżą.
– Staraliśmy się tak urozmaicić program warsztatów, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie – zaznacza Emilia Kalinowska, koordynatorka pracy wolontariuszy. – Będą warsztaty taneczno-akrobatyczne, bębniarskie, szczudlarskie, filmowe, teatralne, będzie nauka białego śpiewu, własnoręcznego wytwarzania kolczyków metodą decoupage, warsztaty międzykulturowe i wiele innych. Prowadzącymi zajęcia będą osoby, które mają ogromne doświadczenie, a przede wszystkim większość z nich współpracuje z organizacjami, które należą do naszej Sieci. To jest tym większa wartość, ponieważ pokazuje, jak wiele można się nauczyć od siebie nawzajem.
Drugi dzień Zlotu to również oficjalna inauguracja działalności Sieci. W murach elbląskiego Ratusza Staromiejskiego spotkają się przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, reprezentanci ogólnopolskich fundacji i stowarzyszeń oraz członkowie Sieci.
Trzeciego dnia, po zakończeniu warsztatów, na uczestników czekać będzie „Gra w ruchu” oraz wieczór gier planszowych i wielkoformatowych. Jak tłumaczy organizatorka, Aleksandra Ławecka, zabawa będzie się opierała na zasadach gry LARP (ang. live action role-playing).
– Jest to rodzaj gry fabularnej rozgrywanej na żywo. Fabuła będzie nawiązywała w dużej mierze do znanego teleturnieju Fort Boyard. Na trasie znajdą się zadania sprawnościowe i logiczne, np. ścianka wspinaczkowa czy pływanie łódką. Każdy będzie mógł się wykazać, dlatego uczestnicy będą mogli lepiej poznać swoje mocne strony. Zabawa sprzyja również integracji i budowaniu więzi, tak ważnej przy tworzeniu sieci organizacji młodzieżowych – mówi Aleksandra Ławecka.
Zlot zakończy się w niedzielę zaprezentowaniem wyników prac warsztatowych oraz podsumowaniem czterodniowego wydarzenia.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa