W miniony wtorek odbyła się konferencja prasowa, mająca na celu podpisanie przez przedstawicieli elbląskich organizacji pozarządowych otwartego porozumienia na rzecz wdrożenia w Elblągu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Na podpisanie porozumienia przybyli przedstawiciele siedmiu organizacji: Fundacji Republikańskiej, Forum Rozwoju Elbląga, Stowarzyszenia Elbląg Europa, Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych, Młodzieżowej Rada Miasta Elbląga, Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego oraz Stowarzyszenia ESWIP. Organizacje te mają współpracować na rzecz powołania w Elblągu ww. inicjatywy.
Rafał Traks, który reprezentuje Fundację Republikańską, zwrócił uwagę, że obecnie elblążanie nie mogą wnosić swoich projektów pod obrady sesji. Przedstawiciele NGO są przekonani, że mieszkańcy Elbląga również powinni korzystać z tego narzędzia partycypacji społecznej. Utworzyli więc zespół, który pracuje właśnie nad sporządzeniem projektu i ma zamiar doprowadzić do zgłoszenia go na sesji Rady Miejskiej. Rozważają także współorganizowanie konsultacji społecznych dotyczących tego projektu. Będą promować obywatelską inicjatywę uchwałodawczą nie tylko wśród liderów opinii, ale również wśród mieszkańców, co wydaje im się najważniejsze.
Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP, cieszył się, że podpisanie porozumienia doszło do skutku. Ma nadzieję, że władze Elbląga zostaną przekonane, iż takie działanie jest warte zachodu. – Mieszkańcy powinni posługiwać się narzędziem partycypacji, bo to jest nowoczesny sposób współzarządzania miastem – mówił. W podobnym tonie wypowiadali się również przedstawiciel Stowarzyszenia Elbląg Europa – Olaf Baranowski i sekretarz Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych – Edward Łebkowski. Reprezentant Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego, Leszek Lewarowski, dodał, że próba wdrożenia Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej jest już trzecim tego typu podejściem – wcześniej wychodzono z inicjatywami z ramienia Elbląskiego Forum Obywatelskiego i Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego.
Wszystkim tym organizacjom przyświeca idea fixe – budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Mieszkańcy mieliby realne możliwości, bo sami mogliby budować ruchy społeczne mające bezpośredni wpływ na to, co się będzie działo w mieście.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP