Elbląg. Od „Nieociosanych” do Strefy Działań Kreatywnych
Strefa Działań Kreatywnych to grupa młodzieży z Elbląga, którą połączyły wspólne zainteresowania. Liczne projekty, uczestnictwo w warsztatach pod okiem profesjonalistów z czasem rozbudziły w nich pasję, którą teraz zamierzają zarażać innych.
Ich przygoda z filmem rozpoczęła się podczas wakacji 2010 roku. Wówczas po raz pierwszy spotkali się na planie realizacji pierwszego elbląskiego filmu fabularnego w reżyserii Grzegorza Stycznia – „33 sny”. Młodemu studentowi Wrocławskiej Szkoły Filmowej udało się zaprosić do współpracy utalentowany zespół rówieśników, który w pracy szybko znalazł wspólny język. Kwestią czasu było, aż ekipa spotka się ponownie i wspólnie zaangażuje w kolejne działania.
Okazją do dalszej integracji i wspólnej nauki okazały się warsztaty w niemieckim Münster, organizowane przez Stowarzyszenie ESWIP oraz European Youth 4 Media. Podczas pięciodniowego pobytu w zachodnich Niemczech, grupa poznała tajniki realizacji materiałów wideo. Uczestnicy warsztatów po raz pierwszy mieli styczność z zaawansowanym sprzętem studyjnym, którego obsługę przy pomocy specjalistów pojęli „w lot”.
W czasie wyprawy do Niemiec wśród uczestników projektu poczęła kiełkować myśl, że to jest właśnie to, czym chcieliby zajmować się profesjonalnie. – To było wspaniałe doświadczenie. Dzięki współpracy z niemieckimi specjalistami, nauczyliśmy się więcej niż kiedykolwiek w tak krótkim czasie – mówi Kacper Bork, sekretarz stowarzyszenia i specjalista od filmu. To prawda, nie każdy ma możliwość uczestniczenia w tak ciekawych i kształcących warsztatach. Możliwość uczestniczenia w tej edukacyjnej przygodzie dał projekt współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych.
Po powrocie do Polski, jeszcze bardziej zmotywowani do działania, młodzi filmowcy wzięli się do dalszej pracy. Dzięki współpracy z licznymi organizacjami pozarządowymi, mieli ku temu okazję, np. podczas corocznie organizowanego festiwalu Elbląg Rocks Europa – festiwalu muzyki alternatywnej, na którym swoje zdolności prezentują młode zespoły z Elbląga i okolic. Zadaniem grupy była realizacja materiału filmowego, w tym tzw. „spotów” reklamowych z imprezy. Jak to zwykle przy tego typu zadaniach bywa, największym wyzwaniem okazała się postprodukcja wcześniej zarejestrowanego materiału. – Większości osób wydaje się, że kręcenie filmu zajmuje tylko tyle, ile faktycznie używamy kamery w terenie. Tymczasem nic bardziej mylnego. Najwięcej czasu zajmuje późniejsza edycja, montaż i dodawanie efektów, czyli tzw. postprodukcja – wyjaśnia Mikołaj Sobczak, członek zarządu. Członkowie grupy często wracają pamięcią do planu filmowego podczas realizacji „33 snów”. Wówczas jedną 30-sekundową scenę kręcili ponad 8 godzin. Jak się potem okazało, ujęcia zupełnie nieprzydatnego, które nie znalazło się w ostatecznej wersji filmu.
Kolejnym wyzwaniem, które podjęli „Nieociosani” była promocja Odjazdowego Teatru Cyrkowego, prowadzonego przez Stowarzyszenie Elbląg Europa w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Zadaniem Kacpra i spółki było zarejestrowanie przebiegu całej imprezy, przygotowanie scenariusza oraz zajęcie się postprodukcją i montażem filmu. Zadanie typowo dziennikarskie, jednak o podniesionym poziomie trudności. W ramach Odjazdowego Teatru Cyrkowego grupa artystów i kuglarzy przed mieszkańcami Elbląga i okolicznych miejscowości prezentowała iście magiczne sztuczki. Były pokazy chodzenia na szczudłach, tancerze ognia itp., a wszystko o zmroku, który dla każdego operatora stanowi największe utrudnienie w pracy. Mimo napotkanych trudności, ekipa świetnie sobie poradziła, nie omieszkując zaczerpnięcia także ze sztuki cyrkowej. – To była świetna zabawa. Nie dość, że mieliśmy okazję do nauczenia się czegoś nowego, to mogliśmy spróbować swoich sił np. w chodzeniu na szczudłach. To wcale nie jest takie łatwe, na jakie wygląda. Polecam wszystkim zainteresowanym kuglarstwem – zachęca Kacper.
Wraz z każdym kolejnym realizowanym zadaniem, wciąż nieformalna grupa coraz bardziej się zgrywała i rozumiała. Realizując po drodze liczne zlecenia, np. na spoty reklamowe, oraz biorąc udział w różnego rodzaju inicjatywach organizacji pozarządowych (m.in. współpracując z Telewizją Obywatelską i Centrum Organizacji Pozarządowych), zespół zamierzał stworzyć coś większego, coś własnego.
Podczas kolejnych spotkań Kacper zaproponował uczestnictwo w projekcie „Młodzież w działaniu” i „Legendy w obiektywie”, których następnie został koordynatorem. Jako, że nieformalna grupa nie posiadała jeszcze osobowości prawnej, pomoc musiała przyjść z zewnątrz, a konkretniej z Stowarzyszenia ESWIP. Pod okiem bardziej doświadczonych pozarządowców, zadania udało się sprawnie poprowadzić i skoordynować. Nie zmieniało to jednak faktu, że chęć dalszego działania wymagać będzie od „Nieociosanych” sformalizowania ich grupy.
– Aby uczestniczyć w kolejnych projektach i móc dalej się rozwijać, musimy założyć własne stowarzyszenie – stwierdził Kacper podczas jednego ze spotkań. Grupa zgodnie podchwyciła tę myśl, jednak zadanie, jakie przed sobą postawili, nie należało do najłatwiejszych. Znowu potrzebna była pomoc specjalisty. Takiego udało się odnaleźć w osobie Anny Śledzińskiej, doradcy w Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu. Wytłumaczyła ona grupie, z czym wiąże się rejestracja stowarzyszenia oraz jakie są prawne i organizacyjne aspekty jego prowadzenia. Bogatsi o tę wiedzę postanowili spróbować – tak powstała Strefa Działań Kreatywnych.
Strefa Działań Kreatywnych ma już ściśle sprecyzowane cele. Jednym z nich jest utworzenie internetowego serwisu informacyjno-rozrywkowego dla młodzieży. – Zdajemy sobie sprawę z faktu, że kiedyś w Elblągu taki portal powstał, jednak długo nie utrzymał się na rynku. Teraz nauczeni doświadczeniem poprzedników chcemy stworzyć serwis o nieco innej formule – zapowiada Mikołaj Sobczak, członek zarządu stowarzyszenia.
Nowo powstałe stowarzyszenie zapowiada współpracę z funkcjonującymi ośrodkami kultury oraz organizacjami pozarządowymi, szczególnie w przypadku wydarzeń, przy organizacji których już mieli okazję pracować. Nie oznacza to, że młodym aktywistom brak własnych pomysłów. – Mamy przygotowanych wiele ciekawych koncepcji i liczymy, że przy pomocy bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów, wkrótce ujrzą one światło dzienne – zapowiada Mikołaj Sobczak.
Mimo zawiązanego składu, Strefa Działań Kreatywnych pozostaje otwarta na nowych członków. Do swych szeregów zaprasza w szczególności ludzi młodych, którzy chcą realizować swoje pasje. – W naszej grupie są członkowie o różnorodnych zainteresowaniach. Od realizacji materiałów filmowych, poprzez sztukę aktorską, aż po programowanie komputerowe. Spektrum zainteresowań jest naprawdę imponujące, dlatego zapraszamy każdego, kto ma zapał i energię, aby rozwijać swoje zainteresowania oraz jest otwarty na współpracę w większej grupie ciekawych ludzi – zaprasza Artur Matłach, prezes Strefy Działań Kreatywnych.
Stowarzyszenie Strefa Działań Kreatywnych przygotowało cykl spotów-teledysków na europejski dzień wolontariatu (7 maja 2012). Ich tematyka oscyluje wokół hasła „nie ważne subkultury, wolontariat przenosi góry”. Celem było przedstawienie tego tematu w kilku odmiennych od siebie klimatach, przy czym tematem i scenariuszem każdego filmu z osobna zajmuje się inne stowarzyszenie działające na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Projekt jest realizowany z ramienia Sieci Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa