- Wypracowanie poniższych zasad poprzedzone było skierowaniem do kilku elbląskich radnych i działaczy społecznych pytania: na jakich wartościach powinny się opierać konsultacje społeczne? Znamy siedem zasad wypracowanych przez administrację, a ta druga strona, mieszkańcy - czy mają „swoje zasady”? Uzyskane odpowiedzi były kanwą debaty.
Dyskusja nie była łatwa, sprawy wydawałoby się oczywiste, były przez różne osoby różnie interpretowane. Trudno było uzyskać kompromis. Niemniej, dyskusja zaowocowała tezami, które później zostały rozszerzone do prezentowanej wersji Kodeksu. Hasło tytułowe „Agora, a nie arena”, to wyraz potrzeby dyskusji, dialogu, czyli – agory, a nie walki i dominacji, czyli – areny. I niech tak się stanie… – informuje Arkadiusz Jachimowicz, jeden z członków grupy roboczej, zaangażowanej w prace nad kodeksem.
Konsultacje społeczne – agora, nie arena
Organizatorem konsultacji społecznych jest samorząd elbląski. Posługuje się przy tym zbiorem siedmiu zasad: dobra wiara, powszechność, przejrzystość, responsywność, koordynacja, przewidywalność, poszanowanie interesu ogólnego.
W konsultacjach społecznych biorą udział mieszkańcy Elbląga. Od naszego zaangażowania zależy jakość konsultacji. Podczas specjalnej debaty opracowane zostały poniższe zasady udziału elblążan w konsultacjach, w trosce o wysoką kulturę konsultacji w naszym mieście.
- DOBRA WOLA
Wierzymy w dobrą wolę władz, które ogłaszają konsultacje społeczne oraz dobrą wolę mieszkańców, którzy biorą w nich udział. Chcemy się wysłuchać, zrozumieć potrzeby i stanowiska. Wiemy, że dialog jest potrzebny.
- WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ELBLĄG
Jesteśmy współodpowiedzialni za nasze miasto. Wiążemy z nim przyszłość naszych rodzin. Solidarnie uczestniczymy w konsultacjach w taki sposób, aby wypracować rozwiązania sprzyjające jak najlepszemu rozwojowi Elbląga.
- WZAJEMNE ZAUFANIE
Zależy nam na budowaniu wzajemnego zaufania wszystkich uczestników konsultacji społecznych. Uczciwie prezentujemy swoje opinie i stanowiska, wierzymy w uczciwość intencji innych.
- POSZANOWANIE DOBRA WSPÓLNEGO
Wiemy, że różne osoby różnie oceniają sprawy i mają do tego prawo. Wiemy też, że tworzą się różne grupy osób, które chcą przeforsować swoje rozwiązania w ramach konsultacji. Oczekujemy od wszystkich uczestników konsultacji, aby dobro wspólne miasta przedkładali nad własne interesy, aby byli gotowi do kompromisów i dążyli do wspólnych rozwiązań.
- KULTURA DEBATY
Zależy nam na wysokiej kulturze debaty w ramach konsultacji społecznych. Chcemy dyskutować w spokojnej, rzeczowej atmosferze, wysłuchując merytorycznych opinii. Nie chcemy agresji, napaści słownych, obrażania uczestników dyskusji. Oczekujemy poważnego traktowania zgłaszanych przez nas uwag i wniosków.
- ZNAJOMOŚĆ PROCESÓW KONSULTACJI SPOŁECZNYCH
Zdajemy sobie sprawę, że przeprowadzenie dobrych konsultacji jest trudne. Staramy się rozumieć procesy konsultacyjne. Chcemy mieć wpływ na wybór metod konsultacji w konkretnych przypadkach.
- PRZYGOTOWANIE SIĘ DO KONSULTACJI
Zdajemy sobie sprawę, że aby skutecznie konsultować, należy wcześniej zapoznać się z tematyką konsultacji. Będziemy starali się przygotować merytorycznie do spotkań, opracowując wcześniej wnioski i opinie.
- WSKAZYWANIE TEMATÓW DO KONSULTACJI
Wiemy, że jako mieszkańcy mamy prawo wskazywać samorządowi tematykę konsultacji. Będziemy zabiegali o to, aby inicjatywy konsultacyjne mieszkańców zostały rozpatrzone przez samorząd, z całą starannością. Nie zgodzimy się na pominięcie ważnych dla mieszkańców tematów konsultacyjnych.
- OCENA WYNIKÓW KONSULTACJI
Będziemy analizować wyniki konsultacji, w tym uzasadnienia przyjęcia bądź nie przyjęcia zgłoszonych wniosków. Oczekujemy rzetelnego uzasadnienia odrzucenia naszych postulatów, w innym razie, będziemy podejmować interwencje.
- UDZIAŁ W OCENIE PRZEPROWADZONYCH KONSULTACJI
Wiemy, że należy oceniać sposób przeprowadzenia konsultacji. Będziemy przekazywali nasze opinie w tym zakresie, dbając, aby w Elblągu konsultacje były na wysokim poziomie.
Elbląg, styczeń 2013
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP