Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu ma za sobą już 10 lat działalności. Z tej okazji wydał biuletyn, z którego bliżej można poznać poczynania nietypowych „studentów”. Jest słów kilka o prowadzonych zajęciach, wykładowcach, nieco twórczości i… garść przepisów kulinarnych.
„Adulescentia est tempus discendi, sed nulla aetas sera est ad discendum”, czyli „Młodość jest czasem uczenia się, lecz żaden wiek nie jest na to za późny” – przekonują na pierwszej stronie twórcy jubileuszowego biuletynu. Sądząc po zamieszczonych w nim zdjęciach i opisach, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że w elbląskich seniorach i niepełnosprawnych drzemie ogromny potencjał oraz chęć działania.
Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu (UTWiON) powstał w kwietniu 1999 roku przy Elbląskiej Radzie Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych (ERKON). Jego założycielką była, nieżyjąca już, Ewa Sprawka – konsultantka ds. osób niepełnosprawnych z ramienia ERKON-u, entuzjastka kształcenia ustawicznego. Od 2006 roku prowadzi je samodzielnie stowarzyszenie, funkcjonujące pod nazwą Uniwersytetu.
"Funkcjonowanie uniwersytetu przez 10 lat jest dowodem ogromnej pracy na rzecz szansy prowadzenia aktywnego i bogatego duchowo życia przez osoby starsze i niepełnosprawne, a także potwierdzeniem profesjonalizmu, doświadczenia i zaangażowania pracowników oraz dobrej pracy zarządu organizacji i samorządu słuchaczy – czytamy w Biuletynie. – Przez różne formy działania Uniwersytet przełamuje izolację społeczną i dowartościowuje, motywuje i stwarza możliwości, zachęca do poprawiania kondycji umysłowej i fizycznej, dba o dobre samopoczucie swoich uczestników. Daje dostęp do edukacji obywatelskiej, zdrowotnej, technicznej i kulturalnej. Jest odpowiedzią na ogromną potrzebę aktywności psychofizycznej tej coraz liczniejszej grupy społecznej".
Szeroka oferta Uniwersytetu obejmuje wykłady tematyczne, kółko teatralne, warsztaty malarskie, rehabilitacyjne i relaksacyjne, aqua aerobik, piosenkę biesiadną, tenis stołowy, nordic walking, muzykoterapię, rękodzieło artystyczne, a także zajęcia z: informatyki, języka angielskiego i niemieckiego. Bogata oferta, to jednak koszty. Jak wynika z diagnozy przeprowadzonej w 2009 roku przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, brak środków finansowych, wyposażenia oraz dostatecznej liczby pracowników, to główna bolączka dotykająca polskie oddziały tych Uniwersytetów. Na szczęście są też rozwiązania. Współpraca elbląskiego oddziału z szeregiem organizacji pozarządowych umożliwia pozyskiwanie części środków w ramach realizowanych projektów – w ten sposób m.in. udało się zorganizować pierwszą elbląską „Senioriadę” w 2008 roku, przy wsparciu projektu Fundacji Elbląg.
Na zachętę dla tych, którzy wciąż nie mają odwagi zasiąść w ławkach Uniwersytetu, fragment wiersza powstałego z okazji jubileuszu, autorstwa Haliny Ratajewskiej – słuchaczki:
„Dziesięć lat ma Uniwerek, to ten nasz III Wieku
Gdy Cię już nie bawi berek, bądź słuchaczem, nie bierz leków.
Tu rozwiniesz swe talenty i ukryte nieraz pasje
Tu nie będziesz, jak karp śnięty, możesz zwiedzać nawet Azję.
Na prelekcjach i wykładach poznasz życie innych ludzi
I z czego się atom składa; u nas nikt już się nie nudzi (…)”
Źródło: Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych