Sortowanie butelek plastikowych i makulatury to wstęp do ekologii i recyklingu. Wykorzystanie surowców wtórnych to dbanie o środowisko. Tego właśnie 18 niepełnosprawnych intelektualnie osób mogło dowiedzieć się podczas kolejnego szkolenia organizowanego przez „Sprawniejszych”. Sami również segregowali surowce.
Na szkoleniu oprócz wiadomości wyjaśniających pojęcia ekologii i recyklingu uczestnicy wypełniali swoje Eko-przewodniki. Wklejali tam właściwe informacje i obrazki ucząc się tego, co nadaje się do recyklingu, jakie są bioodpady, surowce niebezpieczne. Nową wiedzę mogli sprawdzić w Eko-grze, podczas której odpowiadali na pytania dotyczące ekologii i recyklingu. Zdobyte wiadomości będą wykorzystywali podczas szkoleń praktycznych, które odbędą się już w zakładach pracy. Dzięki nim niepełnosprawni zdobędą kwalifikacje zawodowe, a te z kolei mogą ułatwić ich starania o zatrudnienie.
Taką metodą pracy stowarzyszenie „Sprawniejsi” od kilku miesięcy, krok po kroku, uczy swoich podopiecznych zawodu. Jak zapowiadają organizatorzy, po całym cyklu edukacyjnym niepełnosprawni będą mogli „wymiatać” obiekty o różnym przeznaczeniu, przestrzenie dokoła nich, będą także dobrymi pracownikami automyjni.
Obecnie brak możliwości pracy to jeden z głównych problemów osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dlatego tak ważne jest stawianie na podnoszenie ich kwalifikacji. „Sprawniejsi” są przekonani, że wyszkolona przez nich kadra osób sprzątających może stać się atrakcyjną propozycją dla elbląskich przedsiębiorstw – co będzie korzyścią dla obu stron.
Projekt „Eko-wymiatacze – aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie "Sprawniejsi"