Justyna Suchecka opisuje w „Gazecie Wyborczej” wyniki konkursu na partnera Ministerstwa Edukacji Narodowej w organizowaniu konsultacji nowej ustawy oświatowej. Na początku roku podobny konkurs wygrała Federacja Inicjatyw Oświatowych. Wynik anulowano i w kolejnym naborze zwyciężyła Fundacja Rzecznik Praw Rodziców, kierowana przez Karolinę i Tomasza Elbanowskich.
Federacja Inicjatyw Oświatowych zgłosiła się również do marcowego konkursu. FIO do współpracy zaprosiła Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Wygrała jednak Fundacja Elbanowskich.
Przegrany: Federacja Inicjatyw Oświatowych to organizacja działająca od 1999 roku. Animuje ruch tak zwanych małych szkół, czyli pomaga tworzyć lokalne stowarzyszenia przejmujące placówki, które samorząd, z powodów finansowych, chciał zlikwidować. Małe szkoły szybko zaczęły stawać się dla lokalnych środowisk czymś więcej niż tylko szkołami: zaczęły integrować i aktywizować mieszkańców. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej to największa pozarządowa organizacja szkoleniowo-doradcza, wspierająca rozwój samorządności w Polsce. Od 26 lat rozwija współpracę między samorządowcami, organizacjami i aktywnymi obywatelami oraz biznesem. Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich to pierwsze ogólnopolskie porozumienie organizacji działających na rzecz wsi. Powołane do życia w 2002 roku zrzesza obecnie ponad 80 organizacji.
Te trzy podmioty razem tworzą ogromny potencjał: potencjał organizacyjny, umożliwiający przeprowadzenie naprawdę szerokich konsultacji, potencjał merytoryczny w zakresie edukacji oraz potencjał różnorodności i reprezentatywności (chodzi o należące do FIO i FAOW organizacje z wielu miejsc i środowisk).
Zwycięzca czyli Fundacja Rzecznik Praw Rodziców ma za sobą skuteczną akcję organizowania społecznego sprzeciwu wobec reformy kierującej sześciolatki do szkół (m.in. trzy obywatelskie projekty ustaw z milionem podpisów). Wysiłki Elbanowskich zmierzające do cofnięcia reformy z 2009 roku zwieńczone zostały sukcesem. Rząd Beaty Szydło zrealizował ich postulaty. We wrześniu 2016 roku sześciolatki nie będą musiały iść do pierwszej klasy.
Współpraca Elbanowskich z Minister Anną Zalewską przedstawiana była przez resort jako przykład wsłuchiwania się w opinie obywateli oraz dowód na prowadzenie konsultacji. Innego zdania były jednak organizacje, których opinie w sprawie cofnięcia reformy nie zostały uwzględnione.