Ile Polacy wiedzą o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu? Badania OBOP wskazują, że szczególnie mieszkający na wsi niezbyt wiele. Dlatego też w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Euroregion Niemen na granty finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powstał projekt EKO-Grupy w przyjaźni z klimatem. Jego celem było wzmocnienie aktywizacji w 6 wybranych sołectwach realizujących projekt EKO-Grupy dbają o środowisko.
Grupom Odnowy Wsi powierzono przeprowadzanie konkursów plastycznych dla najmłodszych, o tematyce ekologicznej powiązanej ze zmianami klimatu. Odbyło się więc 6 takich konkursów przeprowadzonych dzięki pomocy lokalnych samorządów, szkół i innych podmiotów. W każdym z nich komisje konkursowe przyznały nagrodę główną oraz 3 wyróżnienia. Nagrodzeni otrzymali bony na sprzęt sportowy ze sklepu Decathlon. Podczas wręczenia nagród odbywały się spotkania z uczestnikami konkursów, ich koleżankami i kolegami oraz przedstawicielami społeczności lokalnych.
W trakcie każdego ze spotkań prowadzący zwracali uwagę na działania podejmowane przez Grupy Odnowy Wsi w zakresie ochrony środowiska, przedstawiali podstawowe fakty o zmianach klimatu oraz rozprawiali się z „klimatycznymi mitami”. Wiele o zmieniającym się klimacie mówiły sama prace. Nie zabrakło kopcących fabryk i pokrytych smogiem miast, zaśmieconych lasów, wypalonych przez chemikalia pól i niedźwiedzi polarnych tęsknym wzorkiem spoglądającym na niewielkie lodowe kry. Było też wiele pozytywnych aspektów i pomysłów: wiatraki i hydroelektrownie, miasta-ogrody, parki oraz inne wymowne symbole życia w zgodzie z naturą. Każdy narodzona autorka i autor mieli szansę powiedzieć co przedstawili na swojej pracy oraz dlaczego ich zdaniem jest to rzecz ważna. Wypowiedzi te były podsumowywane lub uzupełniane przez prowadzących spotkania: Adriannę Sałak i Bartosza Cieśluka. Elementem tych spotkań były również testy wiedzy oparte o najpopularniejsze fakty i mity klimatyczne. Jeśli wiecie, czy żarówka LED jest pięciokrotnie czy dziesięciokrotnie bardziej trwała od tradycyjnej i czy ograniczenie emisji CO2 jest gwarancją przetrwania ludzkości to nie mielibyście problemu, by je rozwiązać. Spotkania uzupełniał poczęstunek.
W 6 konkursach we wsiach Aniołowo, Lipowiec, Spychowo, Węgój, Wojciechy i Żytkiejmy oceniono ponad 150 prac plastycznych, wręczono ponad 30 nagród, 400 osób głównie dzieci powiększyło swą wiedzę o zmieniającym się klimacie. Zmiany te są alarmujące i coś trzeba z tym zrobić. Pamiętajcie o tym i wy!
Źródło: TPD Morąg