Edukacja przyrodnicza Zachodniosudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego
Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze powstało 13 lat temu. Była to inicjatywa przyrodników, osób związanych z muzeum przyrodniczym w Jeleniej Górze. Celem organizacji jest szerzenie wiedzy i rozbudzanie wrażliwości na przyrodę w społeczeństwie.
W ciągu ostatnich miesięcy z inicjatywy Towarzystwa zorganizowano kilka wycieczek przyrodniczych, w ramach projektu Aktywni Liderzy, Aktywni Obywatele współfinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, dla mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Udział w wycieczkach był bezpłatny a osoby prowadzące były miłośnikami przyrody i ekspertami w swojej dziedzinie. Celem wypadów jest budowanie w lokalnej społeczności świadomości bogactwa i unikalności otaczającej przyrody oraz kształtowanie wobec niej ekologicznych postaw.
Pierwsza z wycieczek dotyczyła geologii regionu i granitu karkonoskiego. 8-kilometrowa wyprawa prowadziła przez Michałowice Śnieżna, Drewniak, Kociołki, Złoty Widok i zakończona była w kamieniołomie granitu również w Michałowicach. Uczestnicy dowiedzieli się jak powstały skały w Karkonoszach, oraz poznali struktury skał granitowych – elementy żył aplitowych oraz szlir biotytowych. Na trasie wyprawy znalazły się także karkonoskie skałki z wyjątkową mikrorzeźbą, m.in. kociołek wietrzeniowy. Dodatkową atrakcją były informacje dotyczące wykorzystania przez człowieka zasobów geologicznych gór oraz modnej w ostatnim czasie geoturystyce.
Kolejna wycieczka piesza pod nazwą „Zioła rosnące na łąkach w Górzyńcu” odbyła się w lipcu. Prowadzącą osobą była Katarzyna Pietrzykowska, botanik i farmakolog. Uczestnicy mieli możliwość poznania roślin, które można spotkać zarówno na łące, jak i w lasach, można je także posadzić w ogródku. Zioła poprawiają samopoczucie, mogą pomóc w leczeniu a także służyć jako dodatek smakowy do wielu potraw. Niemal każde z ziół w jakiś sposób wpływa na organizm, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na apetyt, poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu.
1 października mieszkańcy Jeleniej Góry mogli spotkać się na wspólnym grzybobraniu. Towarzystwo Przyrodnicze zorganizowało wycieczkę nt. Grzybów Karkonoszy. Mikolog Czesław Narkiewicz opowiedział zebranym gdzie rosną grzyby, jak wyglądają, jakie mają właściwości i jak się nazywają. Nie było wątpliwości, że wśród zebranych są prawdziwi amatorzy grzybów. Można było nauczyć się jak rozpoznawać te jadalne od tych trujących i przede wszystkim jak je zbierać by nie niszczyć karkonoskiej przyrody.
Czwarta, ale mamy nadzieję nie ostatnia, wycieczka odbyła się po jeleniogórskich parkach – na Wzgórzu Kościuszki oraz Parku Paulinum, w październiku. Spacer poprowadził Marek Malicki – dendrolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość zapoznania się z morfologią, anatomią, geografią, a także genetyką drzew. Była także możliwość nauki rozpoznawani drzew np. po ich liściach.
Specjaliści i fachowcy z Towarzystwa Przyrodniczego zaplanowali także kilka kolejnych wycieczek m.in. dotyczących ptaków regionu karkonoskiego. Będą to spotkania otwarte, prowadzone jak dotychczas w formie warsztatowej w plenerze. O dokładnym miejscu i czasie kolejnych wypadów będzie można dowiedzieć się w siedzibie Towarzystwa Przyrodniczego na ul. Wolności 268 w Jeleniej Górze.
Artykuł powstał w ramach projektu „Aktywni liderzy – aktywni obywatele”, który jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: inf. własna RCWIP