Krzysztof Tomaszewski w Dzienniku Gazeta Prawna z 2 kwietnia 2010 r. porusza temat pozyskania środków na zakładanie i przystępowanie do spółdzielni socjalnych przez bezrobotnych. O jednorazową pomoc z Funduszu Pracy można prosić starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę spółdzielni.
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych obowiązuje od 17 marca 2010 r. i określa warunki przyznawania środków oraz formy ich zabezpieczenia.
Tomaszewski omawia szczegóły procedury składania wniosków oraz istotne kryteria, jakie muszą być spełnione, by bezrobotny mógł ubiegać się o dofinansowanie. Ważne jest m. in. aby bezrobotny w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku: nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej ustawowo, z własnej winy nie przerwał szkolenia, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy określonej w ustawie, po skierowaniu podjął szkolenie, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż lub inną formę pomocy określoną w ustawie.
W artykule wymienione są składowe wniosku i załączniki, jakie dostarczyć musi bezrobotny, ponadto znajdziemy tam wyjaśnienie okoliczności, w jakich przyznane środki mogą podlegać zwrotom, wraz z odsetkami, do starosty.
Więcej informacji w artykule „Jak uzyskać środki na założenie spółdzielni socjalnej?” Dziennika Gazeta Prawna z 2 kwietnia 2010 r.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"