Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
"Dziennik Gazeta Prawna" opublikował tekst, w którym zwraca uwagę na zbyt niski zdaniem autora odsetek bezrobotnych, którzy znajdują pracę po stażach i szkoleniach. Z danych uzyskanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2010 roku w wyniku mechanizmów aktywnych polityk rynku pracy zatrudnienie znalazł co drugi bezrobotny. Odsetek ten nie rośnie od lat.
"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że w 2010 roku z Funduszu Pracy na staże, szkolenia czy prace interwencyjnie przeznaczono 6,4 mld złotych.Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zbadało efektywność instrumentów aktywizujących bezrobotnych. Mimo przeznaczenia w 2010 roku na ten cel rekordowo aż 6,4 mld zł, dzięki udziałowi w stażach, szkoleniach czy w pracach interwencyjnych zatrudnienie znalazł tylko co drugi bezrobotny.
Autor artykułu pisze, że w innych krajach UE wskaźnik efektywności aktywizacji zawodowej wynosi ok. 70%. Trudno jednak odnieść się do tak zaprezentowanych danych. Mimo iż autor artykułu pisze, że państwa unijne mają lepszą efektywność w znajdowaniu pracy bezrobotnym, choć stosują te same instrumenty jak polskie urzędy pracy, to jednak należy brać pod uwagę, jak różne są wydatki poszczególnych państw członkowskich na aktywne polityki rynku pracy i - że publiczne służby zatrudnienia poszczególnych krajów w różnym stopniu wykorzystują poszczególne mechanizmy.
"Dziennik Gazeta Prawna" cytuje również Juliana Zawistowskiego z Instytutu Badań Strukturalnych, który twierdzi, że staże czy szkolenia, które mają aktywizować bezrobotnych, często przynoszą odwrotny skutek. – Zdarza się, że przedsiębiorcy zwalniają pracownika, by na jego miejsce przyjąć bezrobotnego na staż finansowany przez urząd pracy – podkreśla Zawistowski.
Więcej: Tylko co drugi bezrobotny po stażu znajduje pracę. Zmarnowane miliardy, "Dziennik Gazeta Prawna", dostęp 19 sierpnia 2011 r.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.