Uchodźcy to też ludzie – takie będzie główne przesłanie obchodów Dnia Uchodźcy w Warszawie. Powiązane z nim wydarzenia będą odbywać się na terenie całego miasta w dniach 17-19 czerwca 2016 r.
Kontekst Dnia Uchodźcy
Dzień Uchodźcy organizowany jest po to, by wyrazić swoje wsparcie dla osób, które znalazły się w tak dramatycznej sytuacji życiowej. To także okazja, by szczegółowo dowiedzieć się, kim uchodźca naprawdę jest.
Jak mówi Agnieszka Kunicka, prezeska Fundacji Refugee.pl, uchodźcą jest osoba, która ucieka ze swojego domu, bo jest narażona na niebezpieczeństwo, które wynika na przykład z wojny. Dość często to pojęcie jest używane zamiennie z migrantem ekonomicznym, a to dwie zupełnie różne sprawy. Migrant ekonomiczny w każdej chwili może wrócić do kraju, wyjazd jest jego wyborem, ponieważ uważa, że w danym kraju będzie mógł lepiej żyć. Uchodźca, jeśli wróci do swojego kraju, to może mu grozić fizyczne niebezpieczeństwo, nawet śmierć.
Jak poważny to problem, pokazują statystyki przybliżane przez Agnieszkę Kunicką. – Na świecie jest 60 milionów ludzi, które były zmuszone do opuszczenia swoich domów. Według danych Eurostatu, do Europy dotarło prawie 1 300 000 osób. Wszyscy ci ludzie są w Europie Zachodniej, oni nie przyjechali do Polski. W zeszłym roku złożono tylko 12 300 wniosków o nadanie statusu uchodźcy, który uzyskało ledwie 575 osób.
Dzień Uchodźcy – wydarzenia
Podczas trzech dni w Warszawie odbywać się będzie multum wydarzeń związanych z Dniem Uchodźcy. Całość rozpocznie się w piątek, 17 czerwca o 18:00 wernisażem wystawy fotograficznej „O krok od raju…”, na której będzie można oglądać zdjęcia Agnieszki Kunickiej i Thomasa Orchowskiego dokumentujące dwa aspekty uchodźctwa: ich drogę do Europy oraz życie w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce.
Sobota, 18 czerwca, to czas na tzw. Migrujący Tramwaj, który w godzinach 10:00-15:00 będzie kursować po Warszawie. O atrakcji tej opowiada Joanna Sawicka, koordynatorka wszystkich wydarzeń Dnia Uchodźcy.
– W trakcie tych kilku godzin Stowarzyszenie Praktyków Kultury będzie animować pasażerów, z których każdy może dosiąść się w dowolnym momencie. Jest to grupa teatralno-taneczna, która składa się z młodzieży cudzoziemskiej, mieszkającej już na stałe w Polsce. To bardzo fajny przykład integracji cudzoziemców z polskim społeczeństwem. Ludzie ze Stowarzyszenia Praktyków Kultury są młodzi i cały czas pokazują swoje możliwości. Zaplanowaliśmy 15-minutową, ekspresową lekcję języka obcego (czeczeński, gruziński, ukraiński, kirgiski). Odbędzie się też happening plastyczny wykorzystujący różnorodność alfabetyczną uchodźców. Przede wszystkim jednak to co jest najciekawsze, to okazja, by porozmawiać z młodymi uchodźcami, posłuchać ich historii, opowieści o krajach, z których pochodzą i jak odbierają nas, Polaków.
Oprócz Migrującego Tramwaju w sobotę o 22:00 na Placu Zabaw nad Wisłą na uczestników Dnia Uchodźcy czekają pokazy dwóch filmów. „Kuzyni” Bartka Tryzny i Moniki Stpiczyńskiej to historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Z kolei „Salem” Zacha Ingrasciego i Chris Temple to niezwykła opowieść o dwójce reżyserów, którzy postanowili zamieszkać w obozie dla uchodźców w Jordanii.
Po projekcji filmów, o 22:30 na Bulwarze Grzymały-Siedleckiego, zgromadzeni będą mogli bawić się do białego rana na imprezie z DUNNO Recordings, duetem DJ-ów.
Niedziela, 19 czerwca, to czas na piknik Fundacji Refugee.pl, wraz z zaproszonymi organizacjami pozarządowymi, który odbędzie się na Zamku Ujazdowskim w godzinach 12:00-16:00. Dla gości przygotowano smakołyki kuchni świata, międzykulturowe gry i zabawy oraz warsztaty. Obchody Dnia Uchodźcy zakończą się o 20:00 na Solcu 44 Kabaretem na Koniec Świata.
Cele Dnia Uchodźcy
Organizatorzy Dnia Uchodźcy podkreślają, że głównym celem jest przybliżenie problemu uchodźców i ich samych mieszkańcom Warszawy.
– Chcemy dać wszystkim możliwość pozyskania wiedzy, rzetelnej informacji, do zapoznania się z różnymi rodzajami uchodźctwa. A także, a może przede wszystkim, do bezpośredniego kontaktu – mówi Agnieszka Kunicka.
– Wydaje mi się, że w mediach jest tak dużo negatywnych historii dotyczących uchodźców, że my chcemy pokazać tę dobrą stronę uchodźctwa i to, że w społeczeństwie jest miejsce na ludzi z różnych kultur, krajów i jak wspaniale to wzbogaca naszą polską kulturę. To jest nasz główny cel, jak również to, by na większości wydarzeń była możliwość porozmawiania z człowiekiem. Kontakt z żywym człowiekiem jest zawsze najlepszym sposobem, by pozbyć się lęków, czy zadać pytania, bo każdy z nas je pewnie ma – dodaje Joanna Sawicka.
Dzień Uchodźcy jest organizowany wespół z Fundacją im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG.
Podczas Dnia Uchodźcy będzie również można wesprzeć potrzebujących ludzi. Opowiada Joanna Sawicka: – Fundacja Refugee.pl będzie organizować zbiórkę. Będzie też można pomóc na pikniku, pojawią się na nim liczne organizacje, które zajmują się wspieraniem uchodźców i na pewno każda z tych organizacji ma sposób na to, by do nich dotrzeć i będzie wiedzieć, jak każdy z nas może wesprzeć ich działania, bądź samych uchodźców.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23