4 maja święto strażaczek i strażaków. Druhny i druhowie, dziękujemy za Waszą pracę. Przygotowaliśmy dla Was zbiór materiałów, które mogą się przydać w prowadzeniu jednostki. Korzystajcie, zapraszamy!
Kim chciałabyś, chciałbyś zostać jak dorośniesz? Takie pytanie często pada w przedszkolu. Odpowiedzi są różne, czasem zabawne i choć pojawiają się nowe pomysły na zawody np. youtuber, to można być prawie pewnym, że w grupie choć jedna osoba odpowie – strażakiem. Odważni, silni, pomocni jak Supermen czy Batman, tylko że realni. Obecni w naszej rzeczywistości. Nie dziwi więc ten dziecięcy zachwyt i chęć podążania za wzorcem. Dziś, 4 maja jest ich święto. Druhny i druhowie, dziękujemy za Waszą pracę.
Z tej okazji przypominamy materiał o Ochotniczych Strażach Pożarnych, które zrzeszają w Polsce ok. 650 tys. osób. To społeczniczki i społecznicy, którzy na co dzień nie tylko gaszą pożary, ale podejmują inne działania np. kulturalne, realizują projekty dla mieszkańców swojej okolicy, animują życie społeczne, stwarzają możliwość do społecznego zaangażowania, w tym w szczególności młodzieży i… jeszcze wiele, wiele innych, bo jest tych OSP ponad 16 tysięcy!
Ochotnicze Staże Pożarne to też po prostu stowarzyszenia, które mają podobne problemy co i reszta sektora: za mało pieniędzy, za dużo formalności. Zarządzanie OSP bywa wyzwaniem. Są zadania, które trzeba wykonać i takie, na które nie starcza czasu, a przecież warto, by też były dobrze zrobione. Dlatego też, w ramach projektu OSP – Potencjał Młodych, przygotowaliśmy wiele materiałów, by wspomóc Was, druhny i druhowie, w bezpiecznym, zgodnym z prawem prowadzeniu jednostki. I też takich, które mogą być dla Was inspiracją w rozwoju.
Przypominamy kilka z nich:
🔥 poradnik.ngo.pl/ochotnicze-straze-pozarne-osp – dedykowana Wam część serwisu poradnik.ngo.pl, w której znajdziecie informacje, przydatne tylko dla OSP – np. wzorcowy statut OSP, informacje o władzach czy dedykowanych tylko strażom pieniądzach ale także informacje ważne dla wszystkich innych organizacji pozarządowych czyli np. sprawozdania czy księgowość.
🔥 www.youtube.com/playlist – youtubowa playlista OSP – Warto to wiedzieć, na której znajdziecie zarówno informacje o pieniądzach (zbiórki publiczne, konkursy ofert, czy po prostu przegląd różnych możliwości), jak i formalności związane z walnym zebraniem czy księgowością. Dowiecie się także co nieco o promocji OSP. Będziecie mieli też okazję posłuchać i zainspirować się tym, jak prowadzić dziecięcą czy młodzieżową drużynę pożarniczą. I co najważniejsze, wśród ekspertek i ekspertów są osoby spośród Was, prowadzące jednostki, drużyny. Dzielą się z Wami swoją wiedzą, doświadczeniem, dają praktyczne podpowiedzi.
🔥 Poradnik „OSP – działaj sprawnie” – bezpłatna publikacja pdf, do pobrania – poradnik.ngo.pl/ochotnicze-straze-pozarne-osp. A w nim zebrane i wyjaśnione zagadnienia związane z prawem i formalnościami w OSP, fachowym zarządzaniem w jednostkach, oraz sposoby na pozyskiwanie funduszy na działalność. Dodatkowo, część poradnika została poświęcona praktycznym poradom oraz inspiracjom dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. I w tej ostatniej części autor, Adam Paluszkiewicz, dzieli się swoim doświadczeniem prowadzenia MDP, podpowiadając m.in. taki schemat prowadzenia zbiórki.
I na koniec, dla lubiących liczby, polecamy raport z badań.
🔥 „OSP – potencjał młodych. Raport z badań 2021”
Z raportu dowiesz się:
- Co zwiększa, a co hamuje zaangażowanie młodzieży w OSP.
- Jak wyglądają relacje międzypokoleniowe w OSP.
- Jak działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze.
- Jak na sytuację OSP oraz młodzieży w OSP wpłynęła pandemia.
- Jaka jest sytuacja finansowa OSP.
- Jakie są kluczowe problemy OSP.
Wszystkie materiały powstały w ramach wspaniałego projektu OSP – Potencjał Młodych, realizowanego w partnerstwie przez Zarząd Głowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Stowarzyszenie Klon/Jawor, z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.
Źródło: informacja własna ngo.pl