Dzień RDPP. Marek Olechnowicz: Wspólnie poszukujemy najlepszych rozwiązań
27 listopada po raz pierwszy obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego. Z tej okazji Sieć SPLOT rozmawia z członkami rad pożytku różnych szczebli. Marek Olechnowicz jest wiceprzewodniczącym Pomorskiej RDPP.
Marek Olechnowicz przewodniczący PROP + wiceprzewodniczący Pomorskiej RDPP (wojewódzkiej)
Z jaką motywacją zgłaszał Pan swoją kandydaturę do pracy w RDPP?
Co uznaje Pan za największy sukces?
Po pierwsze kwestia wyborów, które w sposób demokratyczny, jak najbardziej transparentny, w partnerskim współdziałaniu w ramach Międzysektorowego Zespołu z Biurem Pełnomocnika Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, zostały przygotowane i przeprowadzone.
Druga kwestia to skład ze strony samorządu – są to osoby decyzyjne, doskonale znające swoje kompetencje i poszerzające w sposób systematyczny wiedzę związaną z organizacjami pozarządowymi.
I trzecia kwestia to sposób podejmowania decyzji – głosowania, jeśli się odbywają, to tylko dlatego, że przewiduje to przyjęta w danym przypadku procedura. Ale KONSENSUS oparty w wielu przypadkach na zaufaniu do trzeciosektorowego rozeznania w sytuacji jest kluczem tego sukcesu…
Jest jeszcze kilka innych sukcesów i nie mogę tu nie wymienić obecności pośród nas Rzecznika Prasowego, dzięki któremu na bieżąco przekazywane są informacje z prac Rady, ale także promowane są sektorowe i międzysektorowe wydarzenia – nie wiem, czy jest jeszcze w Polsce Rada, która ma rzecznika? – a jeśli ma, to już na pewno nie takiego jak nasz!!!
Jakie największe wyzwanie stawia sobie Pan do końca kadencji w radzie?
Czy według Pana Rada dobrze wypełnia funkcję "ciała dialogu"? Na czym dialog w RDPP polega?
Ale jestem przekonany, że również dotąd mieliśmy często do czynienia z podobnymi zagadnieniami i również za każdym razem znajdowaliśmy dobre rozwiązanie, mechanizm który pozwalał na jego owocność.
Bo tym właśnie dialog jest – wspólnym poszukiwaniem najlepszych rozwiązań spośród istniejących/możliwych. Jest też niewątpliwie wzajemnym rozwijaniem wiedzy, informowaniem, ale i przekonywaniem się – idącym w sposób oczywisty z umiejętnością obiektywizowania stanu rzeczy wraz z odpowiednim argumentowaniem proponowanych rozwiązań lub ich negacji.
I na koniec dwie rady dla każdej Rady: zachęcam do cierpliwego wyważania oczekiwań przy jednoczesnym zachowaniu konsekwencji w systematycznym doprowadzaniu do "dopinania ostatnich guzików" – to moja recepta na… sukces dla każdej Rady. Powodzenia dla wszystkich w jego osiąganiu!
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Sieć SPLOT