Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Dzień RDPP. Łukasz Brządkowski: W Radzie przełamujemy wzajemne stereotypy
Redakcja ngo.pl (opr.)
27 listopada po raz pierwszy obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego. Z tej okazji Sieć SPLOT rozmawia z członkami rad pożytku różnych szczebli. Łukasz Brządkowski jest członkiem powiatowej Tczewskiej RDPP.
Z jaką motywacją Pan zgłaszał swoją kandydaturę do pracy w RDPP?
Łukasz Brządkowski: – Moją motywacją było to, że RDPP może dokonać dużych zmian w funkcjonowaniu sektora pozarządowego na szczeblu lokalnym. Przedstawiciele NGO, dzięki oparciu w strukturze prawnej rady, mają realny wpływ na lokalny samorząd w kluczowych dla sektora kwestiach.
Co uznaje Pan za największy sukces?
Ł.B.: – Dzięki działalności RDPP został przyjęty wieloletni Program Współpracy Powiatu Tczewskiego z Organizacjami Pozarządowymi. Jesteśmy jedynym powiatem ziemski Województwa Pomorskiego, który posiada taki program.
Jakie największe wyzwanie stawia sobie Pan do końca kadencji w radzie?
Ł.B.: – Zwiększenie wsparcia niefinansowego dla organizacji pozarządowych poprzez np. jeden regulamin bezpłatnego najmu lokali należących do instytucji samorządowych czy też zwiększenie liczby szkoleń w istotnych dla organizacji kwestiach.
Drugim wyzwaniem będzie zwiększenie możliwości realizacji usług bądź zamówień na rzecz starostwa powiatowego przez lokalne PES-y. Mamy już w tym obszarze sukces, ponieważ zgodnie z zapisem wieloletniego programu współpracy starostwo będzie uwzględniało PES-y przy zamówieniach od 5000 zł w postępowaniach, do których nie mają zastosowania przepisy prawa zamówień publicznych.
Czy według Pana/Rada dobrze wypełnia funkcję "ciała dialogu"? Na czym ten dialog w RDPP polega?
Ł.B.: – Rada często jest jedynym forum, gdzie dialog samorządowo-pozarządowy może się odbywać. Współpracując z przedstawicielami starostwa, rady i zarządu powiatu uczymy się nawzajem i przełamujemy pewne wzajemne stereotypy, które narosły zarówno wokół NGO, jak i urzędu. Jeżeli dialog ten jest partnerski i oparty na wzajemnym poszanowaniu, to wtedy rada może zdziałać więcej niż samorząd i organizacje osobno.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Sieć SPLOT
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.