Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
27 listopada po raz pierwszy obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego. Z tej okazji Sieć SPLOT rozmawia z członkami rad pożytku różnych szczebli. Karol Gutsze był członkiem Kujawsko-Pomorskiej RDPP I i II kadencji, obecnie jest członkiem RDPP Powiatu Tucholskiego.
Z jaką motywacją zgłaszał Pan swoją kandydaturę do pracy w RDPP?
Karol Gutsze: – III sektor jest wprawdzie niezależny i samorządny – zarówno poszczególne organizacje, jak i jako całość. Niemniej jednak w swojej tendencji do kształtowania otaczającej nas rzeczywistości współpracuje on i powinien współpracować z innymi sektorami, w tym z administracją. RDPP są jedną z możliwości (niezwykle ważną, bo umocowaną ustawowo) budowania współpracy, wzajemnego poznawania się i współdziałania.
Reklama
Duże organizacje sieciowe już dawno zrozumiały, że proces ten jest niezwykle ważny. Moją motywacją było pokazanie, że także niewielkie organizacje spoza wielkich miast nie tylko powinny, ale też mogą, brać udział w tym dialogu. Motywacja ta dotyczyła Kujawsko-Pomorskiej RDPP (kadencja 2011-2013 oraz 2013-2015), w przypadku rady powiatowej moją motywacją jest chęć dzielenia się doświadczeniami, zacieśniania współpracy międzysektorowej, konsolidacji III sektora.
Co uznaje Pan za największy sukces?
K.G.: – Sukcesem jest przede wszystkim powołanie RDPP Powiatu Tucholskiego. Wielkim sukcesem jest też to, że Starosta Tucholski traktuje Radę jako istotne ciało doradcze. Oddelegował do niej przedstawicieli kluczowych wydziałów, które na co dzień stykają się w swojej działalności z NGO: edukacja, rozwój lokalny, sprawy społeczne. Na kolejne sukcesy trzeba będzie jeszcze poczekać – Rada działa dopiero od września tego roku.
Jakie największe wyzwanie stawia sobie Pan do końca kadencji w Radzie?
K.G.: – Wyzwaniem jest precyzyjne określenie zadań Rady, przekonanie administracji o potrzebie włączania organizacji pozarządowych do procesów decyzyjnych. Wyzwaniem jest też zachęcenie organizacji do zwiększenia swojej aktywności w tych procesach, także w zakresie nie związanym bezpośrednio z konkursami ofert i innymi formami bezpośredniej finansowej współpracy z samorządem.
Czy według Pana Rada dobrze wypełnia funkcję "ciała dialogu"? Na czym ten dialog polega?
K.G.: – Rada jest przede wszystkim (zgodnie z ustawą) ciałem doradczym administracji, stanowiąc zarazem ciało dialogu. Dialogu pomiędzy administracją a organizacjami, których przedstawiciele są członkami Rady – przy czym istotne jest, by reprezentowali oni nie swoje organizacje, ale cały sektor.
Dlatego też siła i znaczenie Rady jest bezpośrednio uzależnione od sposobu i zakresu komunikacji członków Rady z organizacjami działającymi na terenie objętym działaniami Rady (kraj, województwo, powiat lub gmina). Jeśli pozarządowi członkowie Rady są „emanacją” sektora, są oni też wiarygodnym partnerem administracji. Rada tworzy wtedy płaszczyznę do dyskusji nie tylko w sprawach spornych, ale także w codziennej współpracy.
Karol Gutsze: prezes małego, wiejskiego stowarzyszenia, działacz pozarządowy, pracownik samorządowy, członek KP RDPP I i II kadencji z ramienia organizacji pozarządowych, obecnie członek RDPP Powiatu Tucholskiego z ramienia Starostwa Powiatowego. Brał udział m.in. w tworzeniu standardów RDPP, w projekcie III Sektor dla Polski, w tworzeniu programu współpracy NGO z województwem, jest członkiem Komitetu Sterująco-Monitorującego FIO, ekspertem PO WER, członkiem powołanego przez Marszałka WK-P zespołu ds. ładu przestrzennego. Mieszka w małej wiosce w Borach Tucholskich, wcześniej mieszkał, studiował i pracował w Niemczech, wędrował po świecie.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.