Dzień RDPP. Grzegorz Kuśmierczyk: Trudno o dialog, gdy działalność Rady jest niedoceniana
27 listopada po raz pierwszy obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego. Z tej okazji Sieć SPLOT rozmawia z członkami rad pożytku różnych szczebli. Grzegorz Kuśmierczyk jest pomysłodawcą i współtwórcą RDPP w Gminie Grodków.
Co uznaje Pan za największy sukces?
Uważam, że sukcesem było również wyłonienie członków Rady, pomimo tak małej ilości organizacji pozarządowych na naszym terenie. Członkowie i członkinie są mocno zaangażowani w prace Rady. Wierzą w to, że ta praca jest potrzebna i będzie miała efekty.
Jakie największe wyzwanie stawia sobie Pan do końca kadencji w Radzie?
Czy według Pana Rada dobrze wypełnia funkcję "ciała dialogu"? Na czym ten dialog w RDPP polega?
Sądzę, że dialog w RDPP polega w głównej mierze na umiejętności słuchania i analizowania sygnałów, jakie dochodzą od zainteresowanych stron. Z tych analiz należy wysnuć odpowiednie wnioski i zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie. Dziś każdy chce mówić i być wysłuchany, każdy uważa, że jego racja jest najważniejsza. Dlatego Rada powinna umieć słuchać, i to słuchać ze zrozumieniem, a wtedy jej autorytet wzrośnie i każda ze stron będzie chętnie brała udział we budowaniu dialogu za pośrednictwem Rady.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Sieć SPLOT