Dzielimy się dobrymi praktykami współpracy finansowej samorządu i organizacji pozarządowych w Warszawie
Współpraca finansowa Urzędu m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych ma długą tradycję i wiele dobrych praktyk. Jedno i drugie znajdziecie w najnowszej publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: "Dobre praktyki współpracy finansowej miasta z NGO". Autorka, Joanna Krasnodębska, zebrała w niej przykłady, które wyróżniają nasze miasto na tle innych samorządów.
Dobre praktyki współpracy Urzędu m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi tworzone były od początku przemiany ustrojowej, czyli od 1989 roku, dając nam teraz możliwość prezentowania wieloletnich, wspólnych doświadczeń i dzielenia się z innymi modelowymi rozwiązaniami prowadzenia dialogu między organizacjami a samorządem.
Współpraca Urzędu m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych opiera się na wieloletnim Programie Rozwoju Współpracy (obowiązującym do 2025 r.) oraz przyjmowanym co roku Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Współpraca przybiera dwie formy: pozafinansową i finansową. W 2023 roku powstała publikacja opisująca dobre praktyki współpracy pozafinansowej. Można ją znaleźć w serwisie warszawa.ngo.pl>.
W publikacji, którą oddajemy czytelnikom i czytelniczkom prezentujemy dobre praktyki współpracy finansowej.
Co znajdziesz w publikacji?
Publikacja "Dobre praktyki współpracy finansowej miasta z NGO" nie jest kompleksowym obrazem współpracy finansowej m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych, ukazującym wszystkie zasady, problemy i spektakularne sukcesy. Nie jest też prezentacją jej form, te znajdują się w rocznych programach współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Mamy jednak nadzieję na zaprezentowanie i zaznajomienie Was z przykładami, które są warszawską dobrą praktyką, ułatwiającą organizacjom realizację zadań publicznych. Te przykłady/rozwiązania wyróżniają nasze miasto na tle innych samorządów.
Znajdziecie w niej więc opisy różnych rozwiązań stosowanych w:
- zlecaniu zadań publicznych w formie dotacji,
- powierzaniu realizacji zadań publicznych w formie zakupu usług,
- umowach partnerskich w celu wspólnej realizacji projektów, od
- dawaniu w najem lokali na preferencyjnych warunkach.
Pobierz plik
-
DOBRE PRAKTYKI WSPÓŁPRACY FINANSOWEJ MIASTA Z NGO [PDF]
pdf ・568.33 kB
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23