Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Dzieciom z Upośledzeniem Umysłowym „Jesteśmy” jest w trakcie realizacji projektu „Iławska Jesień w obiektywie”. Przedsięwzięcie jest próbą zaangażowania młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną głębszego stopnia w działania o charakterze artystyczno-fotograficznym.
Grupą docelową projektu jest młodzież z niepełnosprawnością intelektualną głębszego stopnia, uczęszczająca do gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Iławie. Często ze względu na ograniczenia finansowe rodziny nie mają zbyt wielu możliwości rozwijania swoich zainteresowań i talentów, w konsekwencji ograniczając się do zajęć szkolnych. Szkoła proponuje i próbuje je aktywizować, ale wymogi programowe sprawiają, że nie ma w tych działaniach ciągłości i są one nieskuteczne. Mają także złe doświadczenia z kontaktów z rówieśnikami pełnosprawnymi, co powoduje spadek ich samooceny. Projekt ten daje szansę uczestnikom na sprawdzenie i rozwinięcie zainteresowań w sferze aktywności i rozbudzić potrzebę aktywnego spędzania czasu wolnego.
Przed przystąpieniem do fotografowania młodzież odbyła „szkolenie” w profesjonalnym zakładzie iławskim TOMCOLOR. Zajęcia, które rozpoczęły się już we wrześniu, odbywają się cyklicznie w rytmie cotygodniowym. Oprócz spotkań stacjonarnych organizowane są też wyjścia plenerowe, np. nad Mały i Duży Jeziorak lub do Szymbarka i Kamieńca.
Na zakończenie projektu młodzież przygotuje wystawę własnych zdjęć, gdzie oprócz fotografii będzie zamieszczony portret autora z podpisem i krótką informacją o sfotografowanych miejscach. Wernisaż rozpocznie się 16 grudnia w holu iławskiego kinoteatru „Pasja” i będzie dostępny dla najbliższych i zaproszonych gości. Natomiast w ciągu kolejnego tygodnia możliwość obejrzenia wystawy będą mieli wszyscy zainteresowani.
Oczekiwany rezultat projektu to wzrost samooceny, zwiększenie wiary w własne możliwości i zdolności wśród uczestników. Nabyte umiejętności praktyczne będą mogły być wykorzystywane podczas imprez i uroczystości szkolnych. Oczekiwanym efektem wśród mieszkańców jest wzrost ich świadomości na temat możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną w sferze ludzkich odczuć, przeżyć i doznań.
Projekt realizowany dzięki dotacji otrzymanej w ramach programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Lokalną Organizację Grantową – Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie.