Wisła zaczyna odgrywać coraz większą rolę w życiu warszawiaków. Dzięki licznym inwestycją infrastruktura oraz oferta rozrywkowa nad rzeką z roku na rok jest bogatsza. Właśnie zainicjowana została druga edycja kampanii „Dzielnica Wisła”, w której biorą również udział organizacje pozarządowe.
Kampania „Dzielnica Wisła”
Jak szybko zmienia się Wisła i związane z nią odczucia dobrze wyraził zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski – Wisła diametralnie się zmieniła. Świadczy o tym chociażby to, że niedawno jedna z gazet zatytułowała artykuł zachęcający warszawiaków do zaplanowania czasu wolnego „Gdzie spędzić czas poza Wisłą? Kiedyś to pytanie brzmiało: gdzie spędzić czas nad Wisłą, co wcale nie było proste.
W tym roku motto kampanii brzmi: „Miło, że jesteś, baw się dobrze, ale zostaw po sobie porządek. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą niepowtarzalną rzekę – nie niszczmy jej unikatowej natury”. O tym, że Wisła rzeczywiście jest niepowtarzalna opowiedział Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta Urzędu m.st. Warszawy – Lubię myśleć o tej rzece w taki sposób, że żadne inne miasto nie ma takiej Wisły jak Warszawa, tak różnorodnej. To bardzo szczęśliwe narzędzie do budowania wizerunku naszego miasta: otwartego, różnorodnego i takiego, które chce dialogować z mieszkańcami. W kampanii chcemy, żeby to warszawiacy poczuli się gospodarzami tego miejsca – dodał.
Działalność organizacji pozarządowych
W kampanię zaangażowane są organizacje pozarządowe. Fundacja Civis Polonus koordynuje grupę edukatorek i edukatorów, którzy w trzy dni tygodnia – czwartek, piątek i sobotę – będą chodzić nad Wisłą i rozmawiać z ludźmi, spędzającymi tam czas. Wypoczywający nad rzeką dostaną narzędzia pomocne w posprzątaniu po sobie. Nad Wisłą działać będą też punkty wymiany odpadów na gadżety: kupony na atrakcje wodniackie. Jak przyznaje Agata Zambrowicz, przedstawicielka agencji John Pitcher – Często gadżety to może być coś, co łatwo potraktować jako śmieć. Nie chcieliśmy więc produkować kolejnych odpadów, tylko dawać coś, co będzie przydatne nad Wisłą.
Kiedy edukatorzy i edukatorki będą kończyć wieczorami swoją pracę, nad Wisłę wyjdą patrole Stowarzyszenia Komisja Klubowa. Podczas takich spacerów zwraca się uwagę na standardy funkcjonowania w przestrzeni publicznej – czy muzyka w klubach nie jest za głośna oraz czy kluby te dbają o okoliczne tereny, by nie były zaśmiecone.
Wszystko to razem ma za zadanie sprawić, że czas, którzy warszawiacy spędzą nad Wisłą będzie jeszcze przyjemniejszy.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23