Dołącz do międzynarodowej inicjatywy „DEI in the NGO sector”
Do 19 sierpnia trwa nabór osób do udziału w inicjatywie regionalnej poświęconej DEI w sektorze pozarządowym. To międzynarodowe wydarzenie towarzyszy konferencji podsumowującej Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i odbędzie się w Warszawie 25 i 26 września 2024 r.
O inicjatywie
Temat DEI, czyli różnorodności, sprawiedliwości i włączania (ang. Diversity, Equity, Inclusion) w miejscu pracy i działaniach organizacji pozarządowej poruszany był już podczas cyklu webinariów „Różnorodna społeczność, różnorodny zespół, włączająca organizacja”. To podejście, które zyskuje na popularności w różnych sektorach – też dlatego, że niesie ze sobą konkretne korzyści: dla osób pracujących w organizacjach, dla samych organizacji i dla ich odbiorczyń i odbiorców.
Jakie mogą być różnice w rozumieniu DEI w zależności od kraju / regionu, różnych kultur i doświadczeń? Jak wdrażać DEI w sektorze zmian społecznych, by tworzyć lepsze miejsce pracy i zwiększać wpływ organizacji? Jak włączać DEI do strategii organizacji tak, by wspierać jednocześnie realizację jej zewnętrznych celów? Czym jest włączające przywództwo i dlaczego warto je praktykować?
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny zaprasza do poszukania odpowiedzi na te pytania w gronie ok. 25 osób reprezentujących organizacje pozarządowe m.in. z Polski, Bułgarii i Estonii.
Wprowadzające spotkanie online (1,5 h) odbędzie się w połowie września. Główne wydarzenie odbędzie się 25 i 26 września w Warszawie (w Faktycznym Domu Kultury oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN). Osoby uczestniczące w inicjatywie będą mogły wziąć także udział (26 września) w plenarnej sesji otwierającej i zamykającej konferencję podsumowującą Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Dla kogo?
Zaproszenie skierowane jest przede wszystkim do osób, które mają wpływ na budowanie strategii oraz kształtowanie procedur dotyczących zespołu (np. są na stanowiskach liderskich) w organizacjach pozarządowych. Ważne jest też, by osoby zgłaszające się posiadały silną motywację do uwzględnienia perspektywy DEI w działaniach swoich organizacji.
Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (przyjętych zostanie ok. 10 osób z Polski), do inicjatywy może się zgłosić tylko jedna osoba z danej organizacji.
Ze względu na międzynarodowy charakter inicjatywy warsztaty odbywać się będą w języku angielskim, bez tłumaczenia na język polski. Osoby uczestniczące muszą znać język angielski w stopniu komunikatywnym, umożliwiającym wymianę doświadczeń w międzynarodowym gronie.
Ekspertki
Proces poprowadzą ekspertki w obszarze DEI, a jednocześnie praktyczki z sektora społecznego:
- Martyna Markiewicz – trenerka, członkini Zarządu Ashoki w Polsce, liderka DEI na poziomie europejskim Ashoki. Wspiera sieci, organizacje i osoby, które dążą do zmiany społecznej, koncentrując się głównie na obszarach równości płci oraz różnorodności, włączenia i sprawiedliwości społecznej. Stworzyła i prowadzi międzynarodowy proces edukacyjny Ashoki na temat relacji DEI ze zmianą społeczną: Diversity, Equity and Inclusion Learning Journey;
- Monika Mazur-Rafał – edukatorka, Prezeska Zarządu Fundacji Humanity in Action Polska (HIA) i Międzynarodowa Dyrektorka Programowa HIA, kieruje pracami programowymi organizacji HIA w BiH, Danii, Holandii, Niemczech, Polsce i USA w zakresie edukacji nt. praw człowieka, różnorodności i inkluzji. Wspiera organizacje w inicjowaniu, projektowaniu i realizacji inicjatyw związanych z DEI. Jest certyfikowaną ekspertką DEI i absolwentką Executive MBA, co pozwala łączyć podejścia NGO i biznesu do DEI oraz tworzyć synergie.
Jak się zgłosić?
Aby zgłosić się do udziału w inicjatywie, do 19 sierpnia wypełnij formularz pod adresem: https://bit.ly/AO-FR_DEI_inicjatywa.
Przed wysłaniem zgłoszenia zapoznaj się z Regulaminem naboru do inicjatywy.
Rekrutacja ma charakter jakościowy, a więc oceniana będzie treść zgłoszeń – rola w organizacji, motywacja, możliwość wdrożenia poznanych rozwiązań i przekazywania zdobytej wiedzy dalej.
Osoby, które zostaną zakwalifikowane do udziału w inicjatywie, zostaną o tym poinformowane do 26 sierpnia.
Kwestie organizacyjne
Wszystkim osobom uczestniczącym zostanie zapewnione wyżywienie podczas wydarzenia. Osoby spoza Warszawy (powyżej 20 km od granic miasta) będą mogły skorzystać z noclegów 24/25 i 25/26 września (w pokojach jednoosobowych).
Zarówno Faktyczny Dom Kultury, jak i Muzeum POLIN są budynkami dostępnymi dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W razie potrzeby innych dostosowań – należy podać taką informację w przesłanym zgłoszeniu.
W przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z:
- Magdaleną Krasowską-Igras (19.07-29.07): magdalena.krasowska@frsi.org.pl, + 48 722 002 015,
- Bogną Mrozowską (30.07-07.08): bogna.mrozowska@frsi.org.pl, + 48 722 002 115,
- Adrianą Skutyńską (od 8.08): adriana.skutynska@frsi.org.pl, +48 574 999 973.
Inicjatywa regionalna „DEI in the NGO sector” realizowana jest w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny (o budżecie 26 milionów euro), we współpracy z Programami Aktywni Obywatele w Bułgarii i Estonii. Programy Aktywni Obywatele są finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.