Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Biblioteczny punkt informacyjny o lokalnym rynku pracy, warsztaty z doradcą zawodowym czy próbne rozmowy kwalifikacyjne to tylko niektóre z pomysłów, jakie w ostatnich latach zrealizowali bibliotekarze z małych miejscowości na terenie całej Polski. Do inicjatyw doszło w ramach wspólnych działań Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI).
Idea poszukiwania pracy i sposobu na życie w lokalnej bibliotece nie jest na świecie nowa. W Polsce również funkcjonuje: wg badań FRSI (2011) 12% użytkowników bibliotecznych komputerów załatwia w bibliotece sprawy zawodowe, 6% szuka pracy, a co dziesiąty to bezrobotny. Postanowiliśmy dać bibliotekarzom odpowiednie wsparcie, by mogli wzbogacić, a w przyszłości rozwijać swoją ofertę w obszarze rynku pracy.
Jak się okazało, biblioteki mają ogromny potencjał: zaciszne pomieszczenia wyposażone w komputery z dostępem do Internetu, wolność od biurokratycznych ograniczeń oraz aktywnych i otwartych bibliotekarzy cieszących się stosunkowo wysokim zaufaniem społecznym. Te czynniki wzbogacone o wiedzę i inspiracje zdobyte w trakcie szkoleń i doradztwa, w których wzięło udział 277 pracowników 110 bibliotek, a także małe granty (od 2000 do 4400 zł), zaowocowały 59 lokalnymi bibliotecznymi projektami na rzecz rynku pracy. Skorzystali zarówno bezrobotni, jak i młode osoby zastanawiające się nad wyborem ścieżki zawodowej, w sumie ok. 1600 osób.
30 września br. zakończyliśmy cykl trzech projektów w tym temacie:
- „Praca, rodzina, finanse. Biblioteka dla dorosłych” (2013-2014), będący komponentem III rundy Programu Rozwoju Bibliotek (PRB) koordynowanego przez FRSI – ostatni projekt w cyklu,
- „RozPRACUJ to z biblioteką” (2012-2014), któremu liderowała FRSI przy finansowym wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Open Society Institute (OSI) – zakończony 30 czerwca br.,
- „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy” (2012-2013), który zrealizowaliśmy w ramach II rundy PRB – pierwszym, pilotażowy projekt, zakończony w sierpniu 2013.
Jednym z ważnych produktów powyższych działań jest nowo powstały serwis dla osób poszukujących pracy www.praca-enter.pl oraz dostępne w nim bezpłatne, innowacyjne narzędzie on-line „Twój potencjał”, służące poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie zawodu. Zachęcamy do wypróbowania!
Polecamy także wydane przez nas publikacje:
- Biblioteka na rynku pracy. Porady, przykłady i inspiracje na bazie projektu „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy”
- Doradztwo zawodowe. Podręcznik dla pracowników bibliotek działających na lokalnym rynku pracy, Grażyna Kobiałka
- Projektowanie działań biblioteki na lokalnym rynku pracy. Skrypt warsztatowy, Katarzyna Bryczkowska
- Praca, rodzina, finanse. Przewodnik po bibliotecznych projektach dla dorosłych, Joanna Gotfryd, Bożena Janowska, Krzysztof Kacuga, Przemysław Kozak
- Przewodnik metodyczny po serwisie praca-enter.pl
- Ulotka serwisu praca-enter.pl
Sławomir Cabajewski, scabajewski@fise.org.pl
Źródło: FISE
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.